Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Katliamdan beter, hayvanlıktan aşağılık

24.05.2010 21:07
Sırbistan, 5 gün önce halen savaş suçlusu olarak aranan Rakto Mladiç'in eşinin evinde ele geçirilen günlükleri...

Bosna'daki savaş sırasında (1992-1995) Sırp birliklerinin komutanı olan General Rakto Mladiç'in kaleme aldığı, geçen günlerde Lahey'deki uluslararası mahkemeye teslim edilen günlüklerin içeriğinin önemli kısmını, Çetnik komutanların savaş mağduru kadınlarla yaşadıkları oluşturuyor.

Sırbistan, 5 gün önce halen savaş suçlusu olarak aranan Rakto Mladiç'in eşinin evinde ele geçirilen günlükleri, eski Yugoslavya'da işlenen savaş suçları için Lahey'de kurulan uluslararası mahkemeye teslim etmişti.

Bosna-Hersek'in önemli gazetelerinden Dnevni Avaz'da günlüklerin içeriğiyle ilgili haber yer aldı. Haberde, günlüklerin Lahey'deki mahkemeye teslim edilmeden önce fotokopisinin çekildiği ve bunların Belgrad'da yasal olmayan şekilde satışının yapıldığı belirtildi.

Mladiç'in el yazısıyla kaleme aldığı 3 bin 500 sayfadan oluşan günlüklerin, içeriğinin önemli kısmını yanında bulunan Çetnik komutanların savaş mağduru kadınlarla yaşadıkları "eğlencelerin" oluşturduğu kaydedildi.

Günlüklerde, Bosna-Hersek'te 1992-1995 yılları arasında işlenen savaş suçları ve özellikle de Srebrenitsa katliamıyla ilgili herhangi bir bulguya rastlanmadığı belirtildi.

Lahey'deki uluslararası mahkemenin Başyargıcı Serge Brammertz, bir süre önce Sırbistan'dan Ratko Mladiç'in günlüklerinin kendilerine teslim edilmesini istemişti. Sırbistan hükümetince 19 Mayısta mahkemeye teslim edilen günlüklerin içeriğiyle ilgili bugüne kadar herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

Savaş sırasında Bosnalı Sırpların askeri birliklerinin komutanı olan ve çok sayıda sivilin öldürülmesi, tecavüz gibi emirleri vermekle suçlanan Ratko Mladiç 15 yıldır yakalanamadı.

AA

Bu haber toplam 1058 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri