Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şirin Baba cuma namazında

14 Ağustos 2008 / 18:36
Şirinler çizgi filminin Türk kanallarında İslamileştirilerek yayınlandığını yazan Alman gazete şu tespitleri yaptı...
Popüler çizgi filmi Şirinler'in Türkiye'deki bazı TV kanallarında “İslami usul"de yayınlandığına dikkat çekildi.

Alman yayın kurumu DW, 1980'li yılların popüler çizgi filmi Şirinler'in günümüzde “Müslüman Şirinlere uyarlandığını belirttiği haberinde, “'Mümin Şirinler'de, Şirin Baba Cuma namazına gidiyor, 'Allah rahatlık versin' gibi replikler kullanılıyor, 'laylaylaylay' nağmeleri de 'La ilahe illallah, Allahü ekber'e dönüşüyor" denildi.

Şirinler'in komünist bir yaşam biçimini temsil ettiği iddialarına da yer verilen haberde şöyle denildi:

"Şirinlerin orijinal ismi 'Schtroumpfs' idi. Konuştukları dil ve isimleri bir dil sürçmesi sonucu oluştu. İngilizce ismi 'Smurfs' olarak bilinen Şirinler bir dönem komünist propagandası yaptığına dair eleştiriler ile de karşılaştı. Şirinler'in komünist olduğu iddiaları ise 'Smurf' kelimesinin 'kızıl bayrak altında yaşayan küçük adam' anlamına geldiğine dair söylentilerle birlikte Şirinler'in yaşam biçimi ile komünist değerlerin arasında paralellik kurmak mümkün. Komün şeklinde ve maddiyattan uzak yaşamaları, para biriminin olmaması, 'Şirinköy'de herhangi bir tapınağın olmaması, herkesin eşit olması ve kolektif çalışmaları, bu tür iddiaların gerçeklik payı taşıdığı şeklinde yorumlanabilir."

DW, Gargamel isimli kötü karakterin ise sadece maddiyat üzerine kurulu yapısının ve sürekli Şirinler'in yaşadığı köyü bulmak istemesinin, kapitalist ve emperyalist dünyayı temsil ettiğini belirttiği haberinde, kendi şatosunda birlikte yaşadığı ve sağ kolu olan kedisi Azman'ın ise kapitalist dünyanın peşinden gelen ülkeleri sembolize ettiği söyleniyor" dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1118 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri