Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şirketlerin Kredi Sınırları Değişti

12 Kasım 2008 / 12:43
Yurt dışı müteahhitlik hizmetleri veren kuruluşlara verilecek teminat mektupları ve kontrgarantilerde değişiklik yapıldı.
Bankaların firmalara açtığı kredilerde “kredi sınırı” hesaplamasına yeni kriter getirildi. Eximbank’ın da yer aldığı en az üç bankadan oluşan ve her birinin riskin en az yüzde 15’ini üstlendiği konsorsiyumlarca yurt dışı müteahhitlik hizmetlerine yönelik olarak verilecek teminat mektupları ve kontrgarantiler kredi sınırı hesabında yüzde 20 oranında dikkate alınacak.


Kredi sınırı, bankalarca bir şirkete açılabilecek kredinin, şirketin öz kaynaklarının belli oranına göre hesaplanan üst limitini ifade ediyor. Söz konusu sınırın belirlenmesinde şirket varlıkları değişik oranlarda hesaplamaya dahil ediliyor. Kredi sınırlarının uygulamasında; nakit temini amacıyla verilen teminat mektupları, kabul kredileri, menkul kıymet ihracında satın alma garantileri, kredi kartları harcama limiti ile çekler için ödeme taahhütleri yüzde 100 oranında dikkate alınıyor.
Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerine yönelik olarak verilen teminat mektupları ile Eximbank’ın katıldığı konsorsiyumlar şeklinde yurt dışı kuruluşlara verilecek teminat mektupları ve yurt dışı müteahhitlik hizmetleri kapsamında Eximbank tarafından düzenlenecek avans ve kesin teminat mektuplarına ilişkin olarak bankaların verecekleri kontrgarantiler halen yüzde 40 oranında dikkate alınıyor.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun konuya ilişkin yönetmelik değişikliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kapsamda getirilen yeni düzenlemeye göre söz konusu yurt dışı müteahhitlik firması kredilerinde, verilecek teminat mektubu ve kontrgarantiler, her bankanın riskin en az yüzde 15’ini üstlenmesi ve katılan banka sayısının üçten az olmaması koşuluyla oluşturulacak konsorsiyumca verilmesi durumunda ise yüzde 20 oranında dikkate alınacak.
Kredi sınırlarının uygulamasında, ayrıca Türkiye’de faaliyette bulunan bankalarca ihraç olunan veya ödemesi garanti edilen menkul kıymetler karşılığında veya bu bankaların mukabil kefaletlerine dayanılarak verilen gayrinakdi krediler yüzde 25, diğer gayri nakdi krediler yüzde 50 oranında dikkate alınıyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 1080 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri