Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'AKP dönemi kapanıyor CHP başlıyor'

12.07.2009 21:51
Baykal bugün Sivas'ta partililere hitap etti. Hükümeti ekonomi ile vuran CHP lideri 'CHP iktidara yöneldiği bir dönem başlıyor' dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "AK Parti dönemi kapanıyor. Şimdi yeni bir dönem açılıyor, başlıyor. Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidara yöneldiği bu dönem açılıyor" dedi.

Helikopterle Sivas'ın Zara ilçesine gelen Baykal, Korgeneral Ahmet Başyurt Stadı'nda partililer tarafından karşılandı. Buradan Zara Belediyesi'ne geçen Baykal, Belediye Başkanı Hüsamettin Gürsoy'u makamında ziyaret etti. Daha sonra helikopterle Divriği Erdemir Maden Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin helikopter pistine inen Baykal, burada Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök, eski CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek ve Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir ile çok sayıda partili tarafından karşıladı. Baykal, daha sonra parti otobüsüyle ilçe çıkışındaki Divriği Belediyesi Ali Metin Fidanlığı'na geçti. CHP Divriği İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen şenliğe katılan Baykal, Divriği'de CHP adayı Hakan Gök'ü seçtikleri için vatandaşlara teşekkür etti.

İlçeye Genel Sekreteri Önder Sav, Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş ve İstanbul Milletvekili İlhan Kesici ile birlikte geldiklerini ifade eden Deniz Baykal, "Önümüzdeki seçimde öyle bir oy kullanacaksınız ki hükümetin tamamını değiştireceksiniz. Buna inanıyoruz, gidiş öyle. Siyaset hiçbir zaman ebediyen aynen devam etmez. Siyasette inişler var, çıkışlar var. Devirler açılır, devirler kapanır. Şimdi bir dönem kapanıyor, yeni bir dönem açılıyor. AK Parti dönemi bitiyor. AK Parti dönemi kapanıyor. Şimdi yeni bir dönem açılıyor, başlıyor. Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidara yöneldiği bu dönem açılıyor'' dedi.

"İŞSİZLİKTE TÜRKİYE DÜNYADA REKOR KIRIYOR"

Türkiye'nin ekonomik olarak tıkandığını ileri süren Baykal, ''Ekonomide büyüme dönemi bitti, küçülme dönemi başladı. Kalkınma dönemi bitti, gerileme dönemi başladı. İşsizlikte Türkiye dünyada rekor kırıyor, ikinci ülke. Dört fabrikadan biri kapandı Türkiye'de. İş yerleri kapanıyor, fabrikalar kapanıyor, yenilerin açılması bir yere. Şimdi bu durum tabi büyük tepki çekiyor. Başbakan, 'merak etmeyin bize dokunmuyor bu işler, teğet geçiyor, gidiyor' diyor. Öyle değil mi? Eski Maliye Bakanına sormuşlar, bir Unakıtan vardı eski Maliye Bakanı.Unakıtan'a 'Başbakan teğet geçti diyor, ne dersiniz' demişler. 'Ona ve ailesine teğet geçmiştir belki, ama milleti çok kötü vurdu' karşılığını vermiş. Nedense maliye bakanlarının da gerçeği görmesi için sandalyeden düşmesi gerekiyor'' şeklinde konuştu.

Emekliye yapılan zammı da eleştiren Deniz Baykal, "Bağ-Kur emeklisine 5 lira aylık artış. SSK emeklisine 10 lira aylık artış. Olur mu bu yetmez denilince, 'benim param mı var' diyor Başbakan. Emekliye maaş söz konusu olunca Başbakan, 'benim param yok' diyor'' ifadelerini kullandı.

Yolsuzlukla mücadele şartının milletvekili dokunulmazlığını kaldırmak olduğunu söyleyen Baykal, ''Dünyada bizdeki gibi dokunulmazlık yok. Bunu kaldıracağız. Şimdi soruyorum size, dokunulmazlık kalkmadan yolsuzlukla mücadele olur mu? Şimdi Başbakan onu mahkemeye gönderiyor, bunu mahkemeye gönderiyor. Sen onu bunu mahkemeye gönderinceye kadar mahkemenin karşısına kendin çıkıp da kendi hesabını bir versene o mahkemede. İktidar ortalığı birbirine kattı. Devletin kurumlarını birbirine düşürdü. Kendi aleyhine gazetelerde yayın yapılmasın diye her türlü baskıyı, zorbalığı yapıyor. Yargıya, mahkemelere, hakimlere, adalete elini uzatmıyor mu? Bu iktidar gitmelidir" diye konuştu.

"HUKUK VE DEMOKRASİ AYRILMAZ KAVRAMLAR"

Hakimlere baskı yapıldığını da ileri süren Baykal, buna da İstanbul'da bir davaya bakan hakimin davadan çekilmesini örnek gösterdi. Baykal, "Hakim üzerimde kurumsal bir baskı var diyor. Çok ilginç bir ifade. O kurumsal lafın anlamı ne? Resmi. Devlet içinden baskı var diyor, bana. Kim diyor? Bir hakim diyor. Ne demek bu? Yani 'ben vicdanımla karar veremiyorum' diyor hakim. Benim verdiğim kararı bana dikte ediyorlar' diyor. 'Bunun için ben bu davadan çekileceğim' diyor. Bunu söyleyen hakim, bu iddiasınımahkemeye kabul ettiremezse davadan çekilemez. Mahkeme onu dinliyor ve diyor ki, 'evet bu kurumsal baskı iddiası yerindedir, çekilebilirsin' diyor ve çekiliyor. Bu hukuk devletiyle bağdaşır mı? Yani, mahkemeye baskı yapan bir demokratlık mümkün mü? Değerli arkadaşlar, hukuku çiğneyen demokratlık hiçbir şekilde demokrasi kavramıyla bağdaşmaz. Hukuk ve demokrasi ayrılmaz kavramlar" şeklinde konuştu.

Şenlik kapmasında düzenlenen etkinlikleri izleyen Baykal ve beraberindekiler, daha sonra ilçeden ayrıldı.

Bu haber toplam 1188 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri