Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Sivil Anayasa"Rafa mı Kalktı!

15 Ağustos 2008 / 10:57
AKP'nin seçimlerde verdiği en büyük vaat "Sivil Anayasa"ydı ama...
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mehmet Fırat, uzun süre gündemi meşgul eden 'sivil anayasa taslağı'nın rafa kaldırılacağı sinyalini verdi.

Bu konuda nasıl bir strateji izleneceğine parti organlarının karar vereceğini belirten Fırat, "Tümden bir anayasa değişikliğinin artık mümkün olduğu kanısında değilim ama Türkiye, TBMM içerisinde mutabakat sağlayarak mevcut anayasayı revize etmek durumundadır. Daha birçok madde Türkiye'nin demokratikleşmesine ve bireyin özgürleşmesine mani. Bunlar üzerinde mutabakat sağlanabilir." dedi.

AK Parti'nin 7. kuruluş yıldönümünü değerlendiren Fırat, 14 Ağustos 2001 tarihinde insanı merkeze alan bir anlayışla yola çıktıklarını anlattı. Fırat, bugüne kadar demokrasi ve hukuk alanında önemli adımlar atıldığını, ancak bunları yeterli görmediklerinin altını çizdi.

Demokratikleşmenin bitmediğine dikkat çeken Dengir Fırat, Türkiye'nin gereksiz yere meşgul edilmesinden yakındı. Ülkenin önce cumhurbaşkanlığı seçimi, ardından kapatma davasıyla aylarca meşgul edildiğini anlattı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, bütün bunlar sonucunda 1,5 senenin heba edildiğini vurguladı. Eğer bunlar yaşanmasaydı milli gelirin 13-14 bin dolar seviyesinde olabileceğini kaydeden Fırat, yeni dönemdeki önceliklerini şöyle sıraladı:

"Hedefimiz, Türkiye'de daha olgun bir demokrasi, özgürlüklerin önündeki tüm engellerin kaldırılmış olduğu özgür bir Türkiye... Her insanın geçim derdi olmadan yaşantısını devam ettirecek ekonomik imkana sahip olması ve Türkiye'nin de bölgesinde daha da saygın hale gelebilecek, ekonomisini büyütmüş, uluslararası ilişkilerde dinlenebilen bir ülke. Avrupa Birliği'ne tam üye olan bir Türkiye'yi görmek isterim. Bu, Atatürk'ün söylediği muasır medeniyete ulaşmak demektir. İnşallah en kısa sürede bu hedefe varırız. Yeter ki, çelme takmasınlar."
Kaynak:
Bu haber toplam 852 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri