Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Siyah ihtilal

06 Kasım 2008 / 08:29
ilk siyahi kölelerin getirilmesinden 250 yıl sonra ilk kez bir siyahi, ABD başkanlığı koltuğuna oturarak tarih yazdı
Amerikan halkı ilk kez bir siyahı başkan koltuğuna oturtarak tarih yazdı. Demokrat Partili Barack Obama rakibi Cumhuriyetçi McCain'i bozguna uğratıp ülkenin ilk siyahi başkanı olurken 8 yıllık Bush yönetiminden ve ekonomik kriz yükünden bunalan Amerikalılar ve dünya, derin bir oh! çekti. Obama oyların toplam yüzde 57'sini alırken McCain yüzde 42'de kaldı.
Sonuçların netleşmesinden hemen sonra, Chicago'da kazanılan zaferi kutlamak için aylar öncesinden planlandığı gibi miting meydanında toplanan onbinlerce kişiye kurşun geçirmez camların arkasından hitap eden Barack Obama “Rüya gerçek oldu. Amerika'ya 'değişim' geldi” dedi.

RÜYA GERÇEK OLDU

ABD'nin 44'üncü başkanlığına seçilen Obama, “Amerika'nın hala her şeyin mümkün olduğu bir ülke olduğundan, kurucularımızın rüyasının günümüzde hala canlı olduğundan hala şüphesi olan, demokrasinin gücünü hala sorgulayan birileri varsa, bu gece size cevaptır!” dedi. Obama, ABD'den şüphesi olanlara karşı genç-yaşlı, zengin-fakir, Demokrat Partili-Cumhuriyetçi Partili, siyah-beyaz, Hispanik-Asyalı, Amerikan yerlisi, eşcinsel-eşcinsel olmayan, özürlü ve özürlü olmayan bütün Amerikalılar tarafından, Amerikalılar'ın, sadece bir bireyler topluluğu, kırmızı ya da mavi eyaletler topluluğu olmadığı, daima “Amerika Birleşik Devletleri” olduğu ve olacağı mesajının verildiğini vurguladı.

10 DOLARLA BAŞLADIM

Kanserden ölen anneannesinin bu tarihi günü görememesinden duyduğu üzüntüyü dile getiren Obama, “Bütün kız kardeşlerim ve erkek kardeşlerime teşekkür ediyorum” dedi. Seçim kampanyasının yöneticisi David Plough ve baş strateji uzmanı David Axelrod'a özellikle teşekkürlerini ileten Obama, “Onlara minnettarım. Bu ekip ABD tarihindeki en iyi seçim kampanyası ekibidir. Ayrıca şunu hiç unutmayacağım. Bu zafer bana ait değil. Bu zafer size ait. Bizim seçim kampanyamız, Washington'ın arka bahçesinde başlamadı. Sizin gönderdiğiniz 5 dolar, 10 dolar, 20 dolarlarla başladı. Bu sizin zaferiniz” diye konuştu.

SOKAKLAR SIKINTI ÇEKMEYECEK

“İki tane savaş var, gezegenimiz tehlikede ve finansal bir krizin içindeyiz. Önümüzdeki yol uzun ve zorlu olacak. Ama size söz veriyorum, birgün hedeflerimize ulaşacağız” diyen Obama, her durumda halka karşı dürüst olma sözü verdi. ABD'de Wall Street zenginlikleri yaşarken, “diğer sokakların” sıkıntı çekmesinin önüne geçeceğini belirten Obama, “Biz bu seçimi alçakgönüllülükle kazandık ve bölünmeleri iyileştirme kararlılığımızı da sürdürüyoruz” dedi.


Belediye işçisinin kızıydı

Bir belediye işçisinin kızıydı ama Princeton ve Harvard'da okudu. Şimdi Amerika onu konuşuyor ve dünyanın gözü onda. Eşi Barack Obama seçimden zaferle çıkıp tarih yazdı. Michelle Obama da Beyaz Saray'ın ilk siyahi First Lady'si olarak tarihe geçti. 1964'te Chicago'da, belediye işçisi bir babanın ve sekreter bir annenin kızı olarak dünyaya gelen Michelle, parlak zekasıyla yaşıtlarından hep bir adım önde oldu. 2006 gelir vergisi iadesine göre, Chicago Üniversite Hastaneleri İdaresi'nde görev yaptığı sırada Michele Obama'nın yıllık maaşı 275 bin dolardı. Aynı dönemde Obama, senatör olarak yılda 157 bin dolar kazanıyordu. 2006'da “Essence” dergisi tarafından “Dünyanın En İlham Verici 25 Kadını” arasında gösterilen Michele, 2007'de “Vanity Fair” dergisi'nin de “En İyi Giyinen 10 Kişi” listesinde yer aldı. 1991'de, Chicago'nun en iyi avukatlık şirketinde çalışan tek siyahi olan Michelle, 1992'de Obama ile bir iş yemeğinde tanıştı.


Zencilerin atıldığı koltuk Obama'nın

ABD'de siyahilerin köle olarak kıtaya getirilmelerinden yaklaşık 250 yıl sonra bir Amerikalı, siyahilerin, makus talihlerini yıkmak için verdikleri mücadelenin adeta meyvesi oldu. 200 yıl süren köle ticaretinde, Afrika'dan gemilere doldurulan siyahiler, ABD'deki beyaz tacirlere satıldı. Beyaz tacirlerin kadırgalarına zincirlere vurularak götürülen zencilerden yarım milyonu bu eziyet ve işkenceye dayanamayıp 30-40 gün içerisinde ölüyordu. Yolları onlar temizliyor, demiryollarını onlar yapıyordu. Siyahiler 50'lerde ABD'li beyazlarla aynı otobüslerde yolculuk edemez, trenlerin en arka vagonlarında gider, bir beyaza daima yer vermek zorundalardı.


Bir hayali vardı ve öldürüldü

ABD'nin ünlü Başkanı olan Abraham Lincoln 1865 yılında köleliği kaldırdı. Ancak zulüm bununla son bulmadı. Siyahi haklarının savunucusu ve barışcıl direnme eylemlerinin önemli ismi Martin Luther King, (1929 - 1968) siyahiler için 'yurttaş hareketinin' öncülüğünü yaptı. Dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanındı ve 1964 yılında Nobel Barış Ödülü'nü kazandı. Ancak tüm bunlar en bilinen “Bir Hayalim Var” konuşmasının sahibi King'in 1968 'de suikaste kurban gitmesini engelleyemedi.


İlk koltuğa Rosa Parks oturdu

Rosa Louise Parks, (1913 - 2005) 1955'te beyazlara ait otobüs koltuğuna ilk kez oturarak tarihi bir eylem gerçekleştirdi. Ancak 3 gün hapis, 100 dolar para cezasına çarptırıldı. Rosa Parks sadece eşitlikten yanaydı. Parks 1943'te Amerikan Yurttaş Hakları hareketine katıldı. Alabama eyaletinde, siyahlara uygulanan ayrımcılığa karşı tavır koyarak sonrasındaki hareketilerin başlangıcını yapan kişi oldu. Ta ki Amerika siyahi başkanını Beyaz Saray'a taşıyıncaya dek.

Kaynak:
Bu haber toplam 1100 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri