Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

3 siyasi parti yeni liderini arıyor

13.04.2009 01:48
DP ve DSP'de Genel Başkan olan Soylu ile Sezer'in istifaları, BBP'de ise Yazıcıoğlu'nun vefatı nedeniyle kongre kararı alındı
29 Mart seçiminin ardından başarısız olan partilerden önce DP'nin lideri Soylu, ardından bir de parti içi kargaşanın yaşandığı DSP'nin lideri Sezer görevlerinden ayrıldı. Yazıcıoğlu'nun ardından BBP de kongre kararı aldı...

29 Mart yerel seçimleri, bir yerel seçim olmasına rağmen sonuçlarıyla bir genel seçimin ardından ortaya çıkabilecek "genel başkan" tartışmalarını beraberinde getirdi. DP ve DSP gibi bir döneme damgasını vuran siyasi partilerde alınan başarısız sonuçların ardından fatura genel başkanlara kesildi. DP lideri Süleyman Soylu; ile DSP lideri Zeki Sezer resmen genel başkanlık görevlerinden ayrıldı. BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu"nun seçim çalışmaları sırasında bir helikopter kazasıyla hayatını kaybetmesi üzerine BBP ise 45 gün sonra olağanüstü kongre yapıp, yeni bir genel başkan seçecek.

Yarış şimdiden başladı

29 Mart yerel seçimlerinin sonuçları Türk siyasetinde pek de alışık olmadığımız yeni bir sürecin yaşanmasına yol açtı. Seçimlerde hedeflediği sonuçları alamayan partilerde genel başkanlık yarışı başladı. Genel başkan arayışları siyasette dışarıda kalmış kadroların iştahını kabarttı. Partilerden dışlanmış isimler kongre sürecinde yeniden siyasette rol kapma mücadelesine başladı.

DP'DE SOYLU'YU İKNA ÇABALARI

Seçimlerden önce 22 Temmuz seçimlerinde DP"nin aldığı oy oranı 5.4"ü çıta olarak gösteren Süleyman Soylu, il genel meclisinde 3.8 oy alınca parti genel başkanlığını bırakacağını açıkladı. Soylu"nun bırakacağını açıklaması ile birlikte partinin taliplileri de ortaya çıktı. CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, Mehmet Ali Bayar, Ali Müfit Gürtuna, Abdüllatif Şener genel başkan adaylığı için nabız yokluyor. Bütün bu süreci izleyen Soylu"yu ise teşkilatlar bırakmaması için ikna etmeye çalışıyor. Soylu, 29 Mart seçimlerinde parti içinde yaşananlardan dolayı kırgın.

“Partiye güvenilmeli”

Soylu, "Parti sıkıştığında kişilerden, birtakım yerlerden medet ummamalı. Kendi tabanıyla, kendi tavanına güvenmeli. Kendi tabanı kendisine güvenmeli. Çıkışı millette bulmalı. Millete sözde güvenip geldikten sonra millete sırtını dönen bir siyaset anlayışı olmaz" dedi. 29 Mart seçimlerinde demokratların sadakat sınavı verdiğini anlatan Soylu, "Bu kongre Türkiye"de yeni bir doğumun kongresi olacaktır. DP"ye bu fırsatı sunmaya çalışıyorum" dedi. DP"de 16 Mayıs"ta yapılacak kongrede partinin geçmişiyle geleceği arasında bir çarpışma yaşanacak.
Bu haber toplam 966 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri