Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Siyasetçiler Ders Çıkarsın!

14.12.2009 00:41
'Birlikte yaşama kültürü' Sivas Platformu'nda gösterildi. Kürsüye çıkan Kanaat Önderleri 70 milyona ders niteliğinde konuşmalar yaptı.

Türkiye'nin duayen profösörleri, siyasetin önde gelen isimleri, STK temsilcileri değerli din adamları Sivas platformunda bir araya gelerek kardeşlik ve dostluk konusunda 70 milyona ders niteliğinde konuşmalar yaptı.

Sivas Sempozyumu'nda Birlikte Yaşama Dersi. Sivas Platformu tarafından 12 Aralık'ta İstanbul Dedeman Oteli'nde gerçekleştirilen Birlikte Yaşama Kültürü ana konulu sempozyumda tam anlamıyla bir birlikte yaşama ve beraberlik dersi verildi.

Ülkemizin çok kritik yol ayrımlarından geçtiği bu günlerde farklı kültür, sosyal yaşam ve siyasi görüşlere sahip bireylerin bir araya gelerek oluşturdukları Sivas Platformu'ndan çok yapıcı, beraberlik örneği ve tam anlamıyla ders niteliğinde bir sempozyum İstanbul Dedeman'da gerçekleşti.

Sivas Platformu model olarak Türkiye ye Örnek oluşturuyor. Bugünkü programda tüm Türkiye'ye örnek olacak nitelikte. Türkiye de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları , tüm örgütlerin bugün sergilenen birlik ve dayanışma örneğindeki gibi faaliyetler göstermesi gerektiği vurgulandı. Sivas platformu- Birlikte Yaşama Kültürü gibi etkinliklerin ülke birlik ve beraberlik için çok büyük katkılar sağlayacağı ortak fikir olarak paylaşıldı.

Uzlaşma, hoşgörü ve barış içinde yaşama kültürünün yol ve yöntemlerine çok gerek duyduğumuz günlerden geçiyoruz. Türkiye'nin anlayış ve barış içinde yaşama kültürü konusunda prototipi sayılabilecek Sivas şehrinden işadamları ve bürokratların öncülüğünde çalışmalarını sürdüren Sivas Platformu, üzerine düşeni yaparak gerçekleştirdiği sempozyumla Türkiye'ye ihtiyacı olan fikir ve anlayış dersini verdi. Katılımcı ve konuşmacıların birbirinden çok farklı görüş ve kültürlerden olması sempozyumun başarısını daha yapıldığı sırada kanıtlar nitelikteydi.

Türkiye'nin seçkin üniversitelerinden öğretim üyelerinin, sivil toplum kuruluşları üyelerinin, gazetecilerin, düşünürlerin ve Ak Parti İstanbul milletvekili Prof. Dr. Edibe Sözen, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp'ün katılımıyla gerçekleşen sempozyum üç oturumda gerçekleşti.

Sempozyumun açılış konuşmasını Sancaktepe Belediye Başkanı ve aynı zamanda Sivas Platformu yönetim kurulu başkanı olan İsmail Erdem yaptı.

Birlikte Yaşama Kültürü Modeli'nin tartışıldığı birinci oturuma Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Dökmetaş başkanlığında Cem Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Mustafa Çağrıcı, İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Toktamış Ateş, Türk Ocakları şube başkanı Dr. Cezmi Bayram ve Kadir Has Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pervin Somer katıldı.

İkinci oturumun konu başlığı ise Modern Dünyada Birlikte Yaşama idi. Bu bölümün oturum başkanlığını Prof. Dr. Mustafa Koçak yaparken Avni Özgürel, Oral Çalışlar ve Ali Bulaç gibi kıymetli gazeteciler, Doç. Dr. Ergün Yıldırım ve Yrd. Doç. Dr. İrfan Çiftçi katılımcılar arasındaydı.

Geçmişten Günümüze Anadolu'da Birlikte Yaşama Kültürü: Sivas Örneği konulu son bölümde ise Tunceli Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ oturum başkanlığı yaptı. Bu bölümün konukları ise Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Prof. Dr. Metin Bozkuş, gazeteci-yazar Ahmet Özdemir, Doç. Dr. Galip Eken, Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz ve Yrd. Doç. Dr. İbrahim Subaşı'ydı.

Bu haber toplam 1104 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri