Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Siyasi Gerginlik Belimizi Büktü?

08 Temmuz 2008 / 10:53
Siyasi gerginliğin Türkiye’ye faturası yüksek oldu
Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, son aylara damgasını vuran ülke gündemindeki siyasi belirsizliğin bilançosunu çıkardı. Türkiye ekonomisindeki en son gelişmeleri değerlendiren Bakan Şimşek, iç siyasi belirsizliğin hazineye getirdiği ilave yükün yaklaşık 20 milyar YTL düzeyinde olduğunu söyledi. Şimşek, siyasi belirsizlikler nedeniyle, İMKB’ye kote edilen şirketlerin değerinin 80 milyar dolar düştüğünü ifade etti. Özellikle, mart ayındaki gelişmelerin ardından ortaya çıkan siyasi belirsizliğin, Türkiye ekonomisini, dışarıdaki gelişmelerden daha olumsuz etkilediğini vurgulayan Şimşek, iç siyasi gelişmelerin ekonomiye etkisi konusunda şunları söyledi: ‘Dünyadaki ekonomik sıkıntıların, tüm küresel ekonomiyi derinden etkilemesine rağmen, Türkiye başlangıçta, bu krizden en az etkilenen ülkeler arasında bulunuyordu. Bizim ve tüm yerli-yabancı uzmanların görüşü, eğer Türkiye’de bu iç siyasi belirsizlik olmasaydı, Türkiye, dışarıdaki krizden en az etkilenen ülkeler arasında yer alacaktı, çünkü ekonomimiz normalleşme sürecine girmişti.’

MALİYET YÜKSELDİ

Türkiye’de faizlerin mart ayı itibarıyla yüzde 17 düzeyinde olduğunu, mart ayındaki kapatma davasının ardından faizlerin ciddi düzeyde yükseldiğini bildiren Şimşek ‘Bugün faizler yüzde 22.5 civarına çıktı ki bu çok ciddi bir çıkıştır. Yani kapatma davasının ardından faizler 5.5 puan artış göstermiştir. Bu iç siyasi belirsizlik nedeniyle, Türk Hazinesi daha yüksek maliyetlerle borçlanıyor. Faizlerdeki bir puanlık artışın Hazine’ye getirdiği ilave yük 3.5-4 milyar YTL, öyleyse, iç siyasi belirsizliğin, risk primi artışı ve faizlerdeki yükselişle hazineye getirdiği ilave yük yaklaşık 20 milyar YTL düzeyindedir. Türkiye, mevcut bütçe performansıyla bu krizleri kesinlikle hak etmiyor’ diye konuştu.

AA


Büyüme hızı yavaşlayabilir

Büyümenin ilk çeyrekte iyi çıktığını hatırlatan Şimşek, ancak iç siyasi gelişmeler ve belirli orandaki dış gelişmeler nedeniyle, ikinci çeyrekte büyümenin yavaşlayabileceğine dikkat çekti. Şimşek ‘İlk çeyrekte, imalat sanayindeki büyüme, tüketim ve yatırım harcamaları güçlüydü, ancak martta ortaya çıkan belirsizliğin etkileri olmasaydı, büyüme tahminlerin üstünde devam ederdi. ikinci çeyrekte büyümenin biraz hız keseceğini tahmin ediyoruz’ dedi.

‘HEDEFE ULAŞIRIZ’

İlk çeyrekteki büyümenin, tüm yıla olumlu etkisinin olacağını kaydeden Şimşek ‘İlk çeyrekteki yüksek büyüme, 2008 yılının tümüne ilişkin ortaya koyduğumuz hedefin ulaşılabilir olduğunu ortaya koyuyor’ dedi.


Türkiye bu kadar yüksek faizi hak etmiyor

Türkiye ekonomik performansı itibarıyla, bu kadar yüksek bir nominal faizi kesinlikle hak etmiyor’ diyen Şimşek, şöyle konuştu: ‘Tahvil piyasasında çok ciddi yabancı çıkışı yaşanmıştır. Siyasi belirsizlikler nedeniyle, inşaat sektöründe, tüketimde ve yatırımlarda bir yavaşlama ortaya çıkmıştır. Eğer bundan sonra, siyasi belirsizlik azalırsa, faizler yeniden, Türkiye’nin hak ettiği gerçek seviyelere gerileyecek, ertelenmiş tüketim ve yatırım harcamaları yeniden başlayacak ve ekonomi büyüme canlanacaktır. Biz dış gelişmelerden o kadar çok olumsuz etkilenmeyiz, asıl olumsuz etki iç gelişmelerden kaynaklanıyor.’

(Star)

Bu haber toplam 868 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri