Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Siyasiler ve Askerin Karar Yorumları!

31 Temmuz 2008 / 10:24
CHP Lideri Baykal, MHP Lideri Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Büyükanıt... Ne dediler?
BAYKAL:

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kararın çok önemli sonuçlar doğuracağını belirterek, “Bu çok ciddi bir krizdir. Anayasa Mahkemesi krizi çözmemiş, krizi ortaya koymuş, krizi tespit etmiştir” dedi.

Deniz Baykal şöyle devam etti:
“Bu ağır durumu daha da vahim hale getiren, söz konusu olan partinin iktidar olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Yani icra onun denetimi altındadır, hükümet uygulamalarını o yönlendirmektedir, parlamentoda çoğunluğu o oluşturmaktadır. Bu krizden çıkışın tek yolu, artık AKP'nin laikliğe karşı eylemlerin odak noktası bir parti olma kimliğiyle devam edemeyeceğini görmesi ve bu konuda inandırıcı, kalıcı bir dönüşümü ortaya koymasıdır. AKP özeleştiri yapmak, yeni bir siyaset, anlayış, kadro ve tutum sergilemek durumunda. Umarım, bu dönüşüm kısa zamanda gerçekleşir. Bu değişime hepimiz yardımcı olmak isteriz. Öyle anlaşılıyor ki, Anayasa Mahkemesi ilgili partinin alacağı kararlarla krizin aşılabileceği umudu içindedir. Bu umudu dile getirmiştir.”

BAHÇELİ
Yaptığı yazılı açıklamada, herkesin karara saygı duyması gerektiğini belirten Devlet Bahçeli, “Başbakan Erdoğan ve AKP yöneticileri yaşanan süreçten gerekli dersleri çıkarmalı” diyerek şöyle devam etti:

“Erdoğan ve arkadaşları, millet iradesinin, siyasi iktidarlara istediği her şeyi yapmak için verilmiş bir ruhsat olmadığını idrak etmek durumundadır. Demokratik rejimin en büyük teminatı, siyasetçilerin fazileti, ahlakı ve liyakatidir. Türkiye'de yaşanan sıkıntıların temelinde bu konudaki zafiyet yatmaktadır.”

BÜYÜKANIT
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Anayasa Mahkemesi'nin AKP'yle ilgili kapatma davasında aldığı karar konusunda bir asker olarak yorum yapamayacağını belirterek “Yüksek Mahkeme, kararını vermiş benden nasıl yorum beklersiniz” dedi. Büyükanıt, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin laiklik konusundaki görüşünün değişmeyeceğini de vurguladı.
KKTC'nin askeri günü nedeniyle dün akşam Merkez Orduevi'nde düzenlenen resepsiyona katılan Büyükanıt, kararla ilgili soruya, “Benden nasıl bir yorum bekliyorsunuz. Onu merak ediyorum. 'Bu karar iyidir, bu karar kötüdür'... Böyle bir şey bekler misiniz? Onu söyleyin bana, ben de cevap vereyim. Bir asker olarak en yüksek mahkemenin kararına nasıl yorum getirebilirim?” yanıtını verdi.
Büyükanıt, bir gazetecinin “Kılıç'ın ilgili siyasi partiye bir ihtardır” sözlerini nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine de “İzledim. Yargının kararını açıkladı. Benden ne karar bekliyorsunuz? Nasıl bir yorum bekliyorsunuz? Siz onu söyleyin. Eğer derseniz ki bana, 'Sizin bu kararı yorumlamanız lazım' derseniz yorumlayayım” dedi.
Büyükanıt, kararın sürpriz olup olmadığına yönelik soruya da “Ben Anayasa Mahkemesi'nin kararını nasıl tahmin edeyim ki” yanıtını verdi.
Kararın, toplumda rahatlama yaratıp yaratmadığı yönündeki soruya da Büyükanıt, “Benden yorum bekliyorsanız üzülürüm. Beklememeniz lazım” karşılığını verdi.
Kaynak:
Bu haber toplam 806 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri