Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Siyonist liderler İran'da yargılanacak

26 Ocak 2009 / 19:55
İran yönetimi uluslararası savaş suçlularının İran mahkemelerinde yargılanma yolunu açan tasarıyı onayladı.
İran'ın bu tasarısıyla Gazze katillerine hesap sorma yolu da hukuki boyut kazanırken, İsrail, geçtiğimiz günlerde subaylarına yurt dışına çıkmamaları uyarısında bulunmuştu.

İran Fars Haber Ajansı'nın haberine göre, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın başkanlığında düzenlenen bakanlar kurulunun Pazar günkü toplantısında, dünya istikbarı ve özellikle korsan rejim İsrail'in mazlum Filistin halkına yönelik işlediği savaş suçları ve cinayetlerini dikkate alan bakanlar kurulu, savaş suçlularının İran mahkemelerinde yargılanmalarını öngören tasarıyı onayladı.

Tasarıya göre askeri saldırı, savunmasız halkın katliam edilmesi, zehirli ve yasak ve kitle imha sılahlarının kullanılması, kuşatma ve sivillere ve askerlere açlık dayatmak, savaş suçları kapsamına alınıyor ve bu suçları işleyenler için 10 ila 20 yıl kadar hapis cezasından idam cezasına kadar ceza talebinde bulunulabiliyor.

Tasarı yargı erkini Tahran ceza mahkemeleri veya bir şubesini bu cinayetlerle ilgilenmek için tahsis etmekle yükümlü kılıyor.

Üç gün önce bu karar İran'da Bakanlar Kurulu'na götürüldüğünde katil İsrail'in elikanlı yetkililerinin eteği tutuşmuş ve yıldırım bir kararla, GAZZE KATLİAMINA KATILAN İSRAİLLİ SUBAYLAR ın yurtdışına çıkmaları yasaklanmıştı.


habervaktim
Bu haber toplam 820 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri