Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Siyonist Rejim Ömrünü Tamamlıyor

10.11.2009 00:16
İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, "Siyonist rejim ömrünün sonuna doğru geliyor" dedi.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, "Siyonist rejim ömrünün sonuna doğru geliyor." dedi. "Siyonist rejim modeli geçmiş bir araba gibidir." diyen Ahmedinejad, "Öyle bir araba fabrikasıdır ki artık bunun üretmenin faydası yoktur. İşi bitmiştir. Bunu himaye edenler de zor duruma düşecektir." şeklinde konuştu.

İslam Konferansı Teşkilatı'na (İKT) bağlı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi'nin (İSEDAK) 25'inci toplantısı için İstanbul'da bulunan İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ayrılmadan önce bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıyı yerli ve yabancı 100'den fazla basın mensubu takip etti. Ceylan Intercontinental Otel'deki toplantı salonunda Mahmut Ahmedinejad basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

Bir basın mensubu, İsrail'in operasyon düzenlediği bir gemide ele geçirdiğini ileri sürdüğü silahların İran'dan gönderildiğini iddia etmesi ile ilgili bir soruya Ahmedinejad, bu iddiaların uydurma olduğuna dikkat çekti. Ahmedinejad, "Siyonist rejim kendileri ölçüyor kendileri biçiyor, kendileri dikiyor. İstedikleri şekilde söylüyorlar. Onlar Gazze'de işledikleri, Lübnan'da işledikleri cinayetlerin üzerini örtmek, dünya kamoyunun gündemini saptırmak için böyle iddialar ortaya atıyorlar. Onlar şimdi de Kudüs'te cinayet işliyorlar. Tüm insanlığın mirasını yok ediyorlar. Eğer Türkiye'de, İran'da bir binanın kerpici zarar görse dünyayı ayağa kaldırıyorlar ama onlar Gazze'yi yakıp yıktılar. Onlar kendilerini dünyanın patronu zannediyorlar. Siyonist rejim ömrünün sonuna doğru geliyor. Siyonist rejim öyle bir arabadır ki artık modeli geçmiştir. Artık bunu üretmenin faydası yoktur. İşi bitmiştir. Bunu himaye edenler de zor duruma düşeceklerdir." şeklinde konuştu.

 

ATOM BOMBASI ÜRETENLER AHMAKTIR

 

Nükleer silahlar konusuna dikkat çeken bir başka basın mensubunun, "ABD ve İsrail'in iki yüzlülüğü ve çifte standardı nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna ise İran Cumhurbaşkanı şu yanıtı verdi: "Değişmesi gereken konulardan biri çifte standarttır. Onlar değişimden söz eden insanlar gerçekten değiştirmek istiyorsa bunları değiştirsinler. Ümit ederiz kendilerini ıslah edeceklerdir. Atom bombasını yığanlar akılsızdırlar ahmaktırlar. Atom bombasından faydalanmak mümkün değildir. Atom bombasından faydalanma devri kapanmıştır. Atom bombasının bir faydası var mı? ABD'nin eline ne geçti? ABD saygınlık mı kazandı? Bu neye yarar Allah aşkına. İnsanlarının, milletlerinin paralarını sağlığa harcayacaklarına atom bombası yapıyorlar. Bir yandan da insan haklarını savunuyorlar. Atom bombası ne içindir? Atom bombası insanları öldürmekten başka işe yarar mı acaba? Atom bombası insanları öldürmek içindir. Atom bombası sağlık için değil, okul yapmak için değildir. Onlar atom bombasını üretiyorlar bir yandan da insan haklarını savunuyorlar. Bu değişmelidir."

 

NÜKLEER ENERJİ

 

İran'ın uranyum geliştirme programı ve nükleer enerji çalışmaları ile ilgili bir soru üzerine Mahmud Ahmedinejad, nükleer enerji üretiminini İran'ın en doğal hakkı olduğunu söyledi. Barışçıl enerjiden faydalanmanın İran'ın hakkı olduğunu söyleyen Ahmedinejad, "İranlı bilim adamları kendi bilimleri sayesinde uranyum zenginleştirmesini gerçekleştirdiler." dedi. Nükleer enerji konusunda ABD ve batılı ülkelerin kendilerine karşı cephe aldıklarına dikkat çeken Ahmedinejad, "Kendileri isterler ki dünyada birinci sınıf ülke olsunlar, başkaları ikinci sınıf ülke olsunlar. Onlar bizim gibi ülkelerin kalkınmasını istemezler. Bizim barışçı enerji çalışmalarımıza karşıdırlar. Bizim enerji faaliyetlerimizi durdurmak istediler. İran milleti bunların karşısında durdu. Bugün onlar hiçbir iş yapamıyorlar. Yapılması gereken İranla işbirliği ve diyalog kurmaktır. Bizimle karşı karşıya gelmekten vazgeçip diyalog yolunu seçsinler. Biz diyalog istiyoruz." şeklinde konuştu.

 

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed el Baradey'in İran'ın ürettiği uranyumun Türkiye'ye gönderilmesi teklifini hatırlatan bir basın mensubu, "Buradaki temaslarınızda bu konu konuşuldu mu? İran Türkiye'ye güvenir mi?" şeklinde bir soru sordu. Ahmedinejad bu soruya, "Türkiye ile aramızdaki ilişkiler çok iyi. Aramızda büyük bir itimat vardır. Bütün boyutlarda ilişkilerde Türkiye ile işbirliğimiz vardır. Hiç bir sorunumuz yoktur Allah'a şükürler olsun." şeklinde yanıt verdi.

 

"Nükleer enerjiyi başka ülkelere satma konumuna geldiniz mi?" şeklindeki soruya ise İran Cumhurbaşkanı şu yanıtı verdi: "Biz şu anda nükleer santarilimiz için yakıt yapma ve üretmek çabasındayız. Fabrikalarımızı geliştiriyoruz. Natanz şehrinde bir tesisimiz var. İkincisi Kum kentinde kuruluyor. Üretim İran'ın programında vardır. Ajans programı çerçevesinde yurtdışına satabiliriz."

 

"Türkiye-İran doğalgaz anlaşması yürürlüğe girecek mi?" sorusuna ise Ahmedinejad, "İran ile Türkiye arasındaki ilişkiler çok iyi dostanedir. Bir çok anlaşmalar mevcut aramızda. Enerji ve doğalgalgaz konusunda da çok anlaşmamız var. Bütün anlaşmalar yürürlüğe girecektir. Bu anlaşmalar her iki ülkenin refahına yarayacaktır." cevabını verdi.

 

BİZİM KÜRT SORUNUMUZ YOK

 

Türkiye'deki Kürt açılımı ile ilgili çalışmaları hatırlatan bir basın mensubu, "Bu açılımın bölge politikalarına nasıl bir etkisi olacak. Sizin açılımlara ihtiyacanızı var mı?" şeklindeki sorusuna Ahmedinejad, "Türkiye'nin Kürt açılımı konusunda yaptığı konular iç sorunudur. Biz dünyanın her yerinde bir ihtilaflar varsa, yanlış anlamalar varsa, diyalogla halledilirse biz buna olumlu bakıyoruz. İran toprakları içerisinde bizim aleyhimize bir silahlı Kürt yapı yoktur. İran topraklarında silahlı saldırı yapan grup yoktur. Bazı uzak kesimlerden bazen gelip, silahlı eylemlerde bulunup gidenler olabliyor. İran'da Kürt kavminin millet meclisinde temsilcileri var. Diğer halklarla eşit hakka sahiptirler. Benim iki yardımcım Kürt asıllıdır. Bizim Kürt sorunumuz yoktur." şeklinde yanıt verdi.

 

Bu haber toplam 2162 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri