Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Siyonistler Cami Yaktı

11.12.2009 17:19
Batı Şeria'daki aşırı sağcı Yahudi yerleşimciler, Filistin köyünde bir camiyi ateşe verdi.

Salfit köyü yakınlarındaki, yaklaşık 2000 kişinin yaşadığı Yasuf köyündeki El-Kebir camisi, bugün saat 04.00 sıralarında aşırı sağcı yerleşimciler tarafından yakıldı. Yasuf köyünün Belediye Başkanı Abdülrahim Musle, yerleşimcilerin caminin kapısı kırarak, ikinci katını ateşe verdiğini bildirdi. Musle, camideki Kur'an-ı Kerim ve halıların yandığını söyledi.  

Salfit Valisi Mühir El-Abuşi de İsrail askerlerinin, Filistinlileri yerleşimcilerin terörüne karşı korumada çok az şey yaptığını belirtti.

Yahudi yerleşimciler, caminin zeminine İbranice "Öcümüzü alacağız", "Hepinizi yakacağız", "Bedelini ödeyeceksiniz" yazdı. "Bedelini ödeyeceksiniz" sloganı, bundan önce de bazı yasa dışı Yahudi yerleşimlerinin veya yerleşim oluşumlarının boşaltılması sırasında, aşırı sağcı yerleşimciler tarafından kullanılmıştı.

Köy sakinleri yangını sürdürmek için camiye koşarken, Filistin güvenlik güçleri de olayı soruşturmaya başladı. Yasuf köyü, İsrail yerleşimlerinden Tapuah'ın hemen yakınında bulunuyor.Öfkeli yerleşimciler daha önce de yine aynı bölgede, Nablus yakınlarında Filistinli çiftçilerin evini, araçlarını ve traktörlerini ateşe vermişlerdi.

ÇATIŞMA ÇIKTI
Caminin yakılmasının ardından bölgede öğle namazından sonra İsrail askerleri ile Filistinliler arasında çatışmalar çıktı. Camiden çıkan Filistinlilerden bazılarının İsrail askerlerine taşlarla saldırdığı, askerlerin de Filistinlilere karşı göz yaşartıcı bomba kullandıkları ve gerçek mermilerle ateş açtıkları öne sürüldü.

Filistinliler, açılan ateşte iki kişinin hafif yaralandığını belirttiler.


Bu haber toplam 1590 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri