Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Skandal davada ilk duruşma yapıldı

16.10.2009 04:58
Antalya'daki skandal davada il duruşma yapıldı

Antalya’da haksız ve hukuksuz başörtüsü yasağını protesto etmek için 3 Kasım 2007 tarihinde gönüllü kuruluşların bir araya gelerek oluşturdukları İnanç Özgürlüğü Platformu’nun düzenlediği basın açıklamalarına çocukları ile birlikte katılan anne ve babalara “velayet hakkını kötüye kullanma ve çocukların ruh sağlığını bozmak” gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması yapıldı. 17 anne ve babanın ifade verdiği duruşma, 29 Ocak 2010’a ertelendi.

 

Antalya’da başörtüsü yasağını protesto etmek için Antalya İnanç Özgürlüğü Platformu’nun düzenlediği basın açıklamasına çocukları ile birlikte katılan anne ve babalara “velayet hakkını kötüye kullanma ve çocukların ruh sağlığını bozmak” gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması Antalya 6. Sulh Ceza Mahkemesi’nde başladı.

 

Özgür-Der Antalya Temsilcisi Dr. Ahmet Balta’nın da aralarında bulunduğu 17 anne ve baba, mahkemede ifade verdi. Antalya Cumhuriyet Savcısı Yusuf Hakkı Doğan tarafından hazırlanan ve 27 Mayıs 2009 tarihinde Antalya Sulh Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianamede, basın açıklamasına katılan 17 anne ve babanın 1 yıl hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

 

Dr. Ahmet Balta, savunmasında, başörtüsünün kamusal alanda yasaklanmasını sivil toplum örgütü üyeleri ve aileleriyle basın açıklaması ile protesto ettiklerini, protestoda kişilerin kendi çocuklarının da basın açıklamasında hazır bulunmasını iddia makamının, “kötüye kullanma” olarak tanımladığını hatırlattı.

Basın açıklamasının ifade özgürlüğü bağlamında devam eden başörtüsü yasağı zulmünü protestoya yönelik, suç olmayan bir hak kullanımı olduğuna dikkat çeken Dr. Ahmet Balta, “Suç olmayan bir hakkı kullanmak, nasıl olur da kötüye kullanmak olarak değerlendirilebilir? Ortada kötüye kullanım değil, zulme karşı çıkma durumu söz konusudur. Elbette ki biz, kendi çocuklarımız hakkındaki kararları kendimiz vereceğiz. Çocuğumuzu basın açıklamasına götürüp götürmemek, slogan atıp atmamak ile kendimizin ve çocuklarımızın ellerine pankart verip vermemek bizim kendi takdirimizdir. Bu konunun suçlanmasını hiç doğru bulmuyorum” dedi. Balta, suçlamanın BM sözleşmesine de aykırı olduğunu belirtti. Duruşma 29 Ocak 2010’a ertelendi.

 

Bilindiği üzere Antalya İnanç Özgürlüğü Platformu tarafından başörtüsü yasağını protesto amacıyla her ay periyodik biçimde gerçekleştirilen basın açıklaması 3 Kasım 2007 tarihinde Savcılığın talimatıyla polis müdahalesine uğramış ve 11’i çocuk 27 kişi ifadeleri alınmak üzere gözaltına alınmışlardı. Basın açıklamasında çocukların da başörtüsü yasağı aleyhine dövizler taşımasını akıl almaz bir keyfilik ve zorlamayla “ebeveynlerin çocuk istismarı” şeklinde suçlamaya dönüştüren Savcılığın girişimiyle 17 kişi hakkında dava açılmıştı.

Bu haber toplam 1308 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri