Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Skandal tahliyede HSYK gölgesi!

15.11.2009 00:31
Albay Çiçek’in 43 saatte serbest bırakılması, 12 Eylül 1980 darbesinin ürünü HSYK’yı yeniden gündeme getirdi.

Hükümeti Devirme Planı’nda imzası bulunan Albay Dursun Çiçek’in 43 saatte serbest bırakılması, 12 Eylül 1980 darbesinin ürünü HSYK’yı yeniden gündeme getirdi.

 

Aslan Değirmenci’nin haberi

 

BAĞIMSIZ HUKUKÇULAR TEPKİLİ

HSYK’nın tartışmalı yaz kararnamesi ile İstanbul Hâkimliği’ne atanan Oktay Kuban’ın desteği ile Çiçek’in serbest bırakıldığı netleşirken, yine Tuncay Aslan’ın da aynı kararnameyle üye olarak atandığı biliniyor. Kararın tutuklu sanık Çiçek'in kaçma şüphesinin olmadığı ve mevcut delil durumlarının değerlendirilmesi sonucu alınması da kafaları iyice karıştırıyor. Vakit’e konuşan hukukçular, “Karar hukuka aykırıdır” değerlendirmesinde bulunurken, kararın yeni bir yargı darbesi niteliğinde olduğunu belirttiler. HSYK’nın suni atamalarına da dikkat çeken hukukçular, “HSYK’nın yapısı değişmez ise daha çok tayinler ve anormal kararlar ile karşılaşırız” görüşünde birleştiler.

ŞİFRELER ÇÖZÜLDÜ

Cumhuriyet eski Savcısı Reşat Petek: “Şifreler çözüldü. Gerçekler görünmeye başlandı. Türkiye’nin demokratikleşmesinin önündeki engelin ETÖ ve o zihniyete sahip yargı bürokrasisinin olduğu anlaşıldı. Çok korkunç bir durum ile karşı karşıyayız.”

“ANORMAL BİR DURUM”

Emekli Cumhuriyet Savcısı Ali Karcı: “HSYK’nın yapısı değişmez ise daha çok tayinler ve anormal kararlar ile karşılaşırız. Üyelerinin çoğu YARSAV’cılardan oluşan HSYK’nın kararları derhal yargıya açılmalıdır. Çiçek’in serbest bırakılması, bunun aciliyetini gözler önüne sermiştir.”

“YARGIDA BÖYLE BİR TAHLİYE ÖRNEĞİ YOK”

Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gündel: “Dursun Çiçek hakkında çok ciddi deliller olmakla beraber, darbeye teşebbüs etmek ve yasadışı örgüte üye olmak suçları isnat ediliyor. Ancak Çiçek serbest bırakılıyor. Bu anlaşılır gibi değil. Hukukun yine son derece zorlandığını görüyoruz. Yargıda böyle bir tahliye örneği yok. Çok sıkıntılı bir karar.”

“SORUN ÜRETEN MERKEZE EL ATILMALIDIR”

Mazlum-Der eski Genel Başkanı Avukat Halit Çelik: “Hakkında çok ağır suçlamalar ve ciddi deliller bulunan sanığın 43 saat içerisinde serbest bırakılması olağanüstü bir durumdur. Sorun üreten merkeze el atılmalıdır.”

“KARAR HUKUKA AYKIRI”

Adalet-Der Genel Başkanı Avukat Emre Yurtalan: “Ergenekon davasını sabote etme girişimi ile karşı karşıyayız. Gerekçesi yönünden skandal nitelikte olan bu tahliye kararının da yeni atanan hâkimlerin katıldığı heyetten çıkması, oldukça düşündürücü ve üzüntü vericidir. Eğer bu gerekçe kabul edilirse, hangi suçtan yargılanırsa yargılansın, kişilerin ikamet sahibi olduklarında tahliye edilebileceğini öngören yeni bir uygulama ihdas edilmektedir. Acaba bu hâkimler diğer ceza dosyalarında da benzer karar alabilirler mi? Bu mümkün değildir. Zira işlediği düşünülen suç, CMK 100'e göre tutuklama şartlarının olduğunun kabul edilmesi gerektiği ifade edilmektedir. Bu yönü ile karar hukuka aykırıdır.”

 

 

 

Kaynak:
Bu haber toplam 1246 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri