Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uzun bir yaşamın sırrını açıklıyoruz

08.12.2009 11:13
Günde 1 soğan yiyen ve doğal kaynak suyu içen bir çiftle uzun ömürlü olmanın sırrını ortaya çıkardı.

 

İngiltere'nin bir köyünde yapılan araştırma, günde 1 soğan yiyen ve doğal kaynak suyu içen bir çiftle uzun ömürlü olmanın sırrını ortaya çıkardı.

Guardian'da yer alan habere göre, 3 milyon emeklinin kaydını araştıran ulusal çalışma, Montacute köyündeki emeklilerin daha uzun süre yaşadığını ve bunun nedeni olarak da su ve köy havasını kanıt olarak gösterdi.

Ancak, 89 ve 90 yaşlarındaki Charlie ve Mabel Northam isimli çift, uzun yaşamalarının nedeni olarak kendi topraklarında üretilen soğandan her gün 1 tane yemelerini ve tepelerden gelen kaynak suyundan içmelerini gösteriyorlar.

Öğlen yemekleri için kızartılmış soğan yediklerini, kaynak suyu içtiklerini ve ayrıca taze ve yerli sebzelerden yediklerini belirten çift, 40 yıldır sebzelerini kendileri yetiştiriyor. Yetiştirdiklerinin arasında yılda 500 soğan ürettiğini söyleyen Charlie, "30 sıra patatesim, ıspanağım, taze fasulyem var. Sebzelerimi yetiştirirken kesinlikle herhangi bir kimyasal ilaç ya da gübre kullanmıyorum" dedi. Uzun yaşamalarının bir nedeni olarak da kendi köyündeki insanların hep mutlu olmasını gösterdi.

72 yaşındaki başka bir köylü ise, 50 yıldır her şeyi kendinin yetiştirdiğini belirterek "Yediğim sebze ve meyvelerin yaklaşık yüzde 95'ini ben yetişdim" dedi.

 
Bu haber toplam 1102 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri