Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şok Mehmetçikle Pkk yan yana

26.01.2010 17:35
Ağrı'nın Diyadin ilçesi mezarlığı yakınında geçenler yüreğimizi inciten olayla karşılaşıyor.

Ağrı'nın Diyadin İlçesi Asrı Mezarlığı, bir tarihi ayıba imza atıyor. Vatan toprağını korumak için canını seve seve veren şehitlerle, o vatan toprağında gözü olan PKK'lı teröristlerin cesetleri aynı mezarlıkta yanyana sıralanıyor..

İşin daha vahim boyutu ise, tüm mezar taşlarında aynı ibarenin yer alması: ŞEHİT

Ağrı'nın Diyadin İlçesi'nde 48 PKK'lının cenazesini kendi elleri ile defneden mezarcı Metin Peker ile gündeme gelen Diyadin Asrı Mezarlığı'nda 90'a yakın PKK'lı ve asker mezarı bulunuyor.

Neredeyse tüm mezar taşlarında 'Şehit' ifadesinin yazılı olduğu mezarlıkta, 15 metre arayla asker ve PKK'lıların mezarlıkları yer alıyor..

1993'te yaşanan bir çatışmada hayatını kaybeden ve Diyadin Asri Mezarlığı'na defnedilen PKK'lı Şakir Sarı'nın kardeşi Nuri Sarı, mezarlıktaki tablonun trajik bir tablo olduğunu belirterek, askerlerin de PKK'lılarin da paylaştığı ortak kaderin mezarlık olmaması gerektiğini söylüyor.

'Çocukluk yıllarını aynı topraklarda yaşayan bu gençler, şimdi de mezarlığı paylaşıyorlar. Onların ortak kaderi mezarlık olmamalıydı. Umarım bir gün bu trajediye son verilir' diyen kardeş Sarı, çatışmaların bir an önce son bulmasını istiyor..

'Tek temennileri silahların tamamen susması'

Aynı mezarlıkta hem PKK'li hem de asker yakınları bulunan Boğa ailesinin öyküsü ise, 26 yıllık çatışmalı sürecin acı öykülerinden sadece biri.

1993 yılında çıkan bir çatışmada hayatını kaybeden PKK'li Aile Boğa'nın ve askerdeyken intihar eden Paşa Boğa'nın abisi Veli Boğa, çatışmalı sürecin açtığı yaralardan ders çıkarılması gerektiği düşünüyor. Bir kardeşini askerde, bir kardeşini dağda kaybeden Boğa, tek temennilerinin Kürtlerin temel hak ve özgürlüklerinin tanındığı bir ülkede yaşayabilmek ve silahların tamamen susması olduğunu dile getiriyor.

Devlet nezdinde "Bölücü terörist" olarak lanetlenen PKK'lıların mezar taşlarında tıpkı Mehmetçiğin mezar taşında olduğu gibi "ŞEHİT" yazılması ise ülke için çocuğunu şehit veren acılı ailelerin yüreğini kanatıyor.

Şehit aileleri dernekleri, bu konuda yetkili merciilere pek çok kez müracaatta bulunmalarına rağmen herhangi bir çalışma yapılmamasından şikayetçi..

Bu haber toplam 1800 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri