Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Somali Başka'nından alimlere destek

07 Şubat 2009 / 20:16
Somali Başkanı Şeyh Ahmed, ülkedeki kargaşa ve çekişmenin bitmesi için Uluslararası Müslüman Alimler Birliği'nin arabuluculuk girişimine destek verdiğini açıkladı.
Somali Başkanı Şeyh Şerif Şeyh Ahmed, Uluslar arası Müslüman Alimler Birliği tarafından Somali’deki çekişmelere arabuluculuk etmek için başlatılan bir girişimi desteklediğini belirterek bu girişimin başarıya ulaşması için konuya ağırlık verdiklerini kaydetti.

Şerif 5 Şubat’ta komşusu Cibuti’de düzenlenen bir basın konferansında yaptığı konuşmada: “Uluslar arası Müslüman Alimler Birliği’nin çok beklenen bu arabuluculuk girişimlerini memnuniyetle karşılıyorum.” şeklinde konuştu. Müslüman alimlerin, Somali’de pozitif bir rol oynayabileceğini belirten Şerif, Somali’li gruplar arasındaki anlaşmazlıkları çözümleyebileceklerini ifade etti.

İslami Mahkemeler Birliği Başkanı olan Şeyh Şerif 31 Ocak’ta Somali başkanı seçilmişti.

Fakat Şerif’in seçilmesi, İslami Mahkemeler Birliği’nin ve Şerif rejimine karşı savaşa and içen Eritre merkezli muhalefetin silahı bırakmasının hemen ardından Şebab grubunda silahların ateşlenmesine sebep oldu.

Olayların ardından Somali’de yeni bir sürtüşme krizinden korkulmasından dolayı, Şeyh Yusuf El-Kardavi liderliğindeki Uluslar arası Müslüman Alimler Birliği, ülkedeki muhalifler arasında arabuluculuk girişimi başlattı.

Islamonline’de yer alan ifadesinde Kardavi “bütün Somali, aralarında husumete sebep olan her türlü politik ve kabile bağlarını bir tarafa koymalıdır, farklılıkları göz ardı edip daha iyi bir geleceğe doğru ümitle bakmalıdır. İslam sancağı altında birlikte olmalıdırlar” yorumunu yaptı.

BARIŞ ÇABALARINDA OBJEKTİF ROL

Şeyh Şerif Şeyh, Somali’li muhalefet gruplarını, Müslüman alimlerin barış ve uzlaştırma çabalarına destek olmaya çağırdı.

Yaptığı çağrıda Müslüman alimlerin tarafsızlığına değinerek “Bir taraf karşısında ve diğer bir tarafın yanında saf tutmuyorlar” dedi ve “bu yüzden ülkemizdeki anlaşmazlığın çözümlenebilmesinde objektif bir rol oynabilirler.” şeklinde konuştu.

Yeni Somali başkanı muhaliflerine, savaşın ağır tahribatını yaşamış ulus için bir barış ve istikrar ortamının doğmasına yardımcı olacak şekilde hükümetle dialog içinde bulunmalarını tavsiye etti.

BBC’ye yaptığı açıklamada Şeyh Şerif Şeyh, “tekrar Somali kanı dökmeye gerek yok” diye konuştu ve durumu “eski müttefiklerin düşmana dönüşmesi mantıksız bir durum” sözleriyle yorumladı.

Şeyh Şerif Şeyh “hepimiz Müslümanız ve aynı inancı paylaşıyoruz. Dünya barışa doğru yol alırken gençlerimizi, silah taşımaya teşvik etmemeliyiz” dedi.

Önceki başkan Muhammed Siad Barre’nin 1991 yılında iktidardan uzaklaştırılmasından sonra, Somali’de etkin bir hükümet yok. O zamandan beri işlevsel bir hükümet kurmak için yapılan ondörtten fazla teşebbüs başarısızlıkla sonuçlandı.
Bu haber toplam 830 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri