Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül'den Somali'ye tam destek

17.04.2009 19:31
Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin, Somali'ye güvenlik güçlerinin kurulmasında, eğitiminde ve diğer imkanlarının karşılanmasında destek vereceğini söyledi.

Gül, Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştiren Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed ile baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü'nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Ahmed'in Somali Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirdiğini belirten Gül, bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gül, Türkiye ile Somali arasında tarihi ilişkiler bulunduğunu ifade ederek, ilişkilere her zaman önem verdiklerini kaydetti.

Somali'nin son yirmi yıla yakın zamanda bir çok sıkıntı çektiğini ve belirsizlikler yaşadığını anlatan Gül, Ahmed'in Cumhurbaşkanı seçilmesiyle ülkede istikrar adına ümitler yeşermeye başladığını belirtti.

Gül, heyetlerarası görüşmelerde, Somali ile ilgili bilgi edindiklerini ve Türkiye'nin görüşlerini paylaştıklarını belirterek, Türkiye'nin, BM Güvenlik Konseyi Geçici Üyeliği nedeniyle Afrika'ya ilgi duyduğunu ve sorumluluk hissettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, uluslararası kamuoyunun da önemli mesele olarak gördüğü Somali'deki durum hakkında Türkiye'nin yapıcı ve faydalı olabilmesi için bu görüşmelerin yapıldığını kaydetti.

Somali'nin Aden Körfezi'ndeki stratejik konumuna dikkati çeken Gül, bölgedeki korsan olaylarının dünyayı ve Türkiye'yi yakından ilgilendirdiğini ifade etti.

Gül, Türkiye'nin, BM Platformu'nda oluşturulan Somali Korsanlık Temas Grubu'nun kurucu üyesi olduğunu ve bir firkateyni bölgeye gönderdiğini anımsattı.

-''TÜRKİYE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEKTİR''-

Bölgede yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için Somali'de güvenliğin sağlanmasının önemli olduğunu belirten Gül, şöyle devam etti:

''Cumhurbaşkanı Ahmed'in hükümeti böyle bir kararlılıkla göreve başlamıştır ve uluslararası camiadan kendilerine destek var. Somali halkının acılarının giderilmesi ve güvenliğin sağlanmasıyla ilgili önemli adımlar atılıyor. Türkiye de Somali'ye bu konularda her türlü desteği verecektir. Güvenlik güçlerinin kurulmasında, eğitiminde ve diğer imkanlarının karşılanmasında Türkiye'nin desteği olacaktır. Somali halkının temel ihtiyaçlarının karşılanması için de TİKA gerekli katkıları yapacaktır.''

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, Somali'li bir gazetecinin, ülkedeki iç kargaşa nedeniyle bütün altyapının ve bakanlıkların yıkıldığını belirterek, Türkiye'nin yardımlarının hangi alanlarda yoğunlaşacağına dair sorusunu şöyle yanıtladı:

''Somali'de maalesef 20 yıldır anlamsız bir mücadele var. Çünkü Somali halkının hepsi Müslüman, tek mezhepten ve Arap. Böyle bir ülkede istikrarsızlık olması gerçekten ibret verici. Yaşananlar bir çok insanın acı çekmesine sebep oldu. Somali'nin altyapısı imar etmek için uluslararası camia harekete geçmiştir. Türkiye'de üzerine düşenleri yapacaktır. Türkiye daha önce BM vasıtasıyla gıda yardımı yapmıştı. Sayın Cumhurbaşkanı yarın TİKA'yı ziyaret edecek. Burada ihtiyaçlar daha somut bir şekilde ele alınacak, belirlenecek ve hangi öncelikler varsa ona göre hareket edilecektir.''

Cumhurbaşkanı Gül, ''Türkiye, Somali'deki gruplar arasında uzlaşma sağlanması için sorumluluk üstelenebilir mi?'' sorusu üzerine, Türkiye'nin tarihi, kültürel ve coğrafi olarak yakın gördüğü ülkelerle ilgilendiğini ve sorunlarına çözüm bulmak için çaba harcadığını belirtti.

Orta Doğu'daki sorunların çözümünde Türkiye'nin görünen ya da görünmeyen katkıları olduğunu anlatan Gül, ''Bizim katkımız, yardımımız söz konusu olursa, yardımımıza kapılarını açanlar söz konusu olursa bunu daima yaparız'' dedi.

Somali'deki istikrarsızlığın bütün bölgeyi ve uluslararası ticari ilgilendirdiğinin altını çizen Gül, ''İnsanların acısını dindirmek için çaba harcarsanız bu daima takdir görür'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin, ''Ergenekon'' soruşturmasındaki son gözaltılar ve aramalarla ilgili soru yönelttiği sırada, ''Çok zor şartlarda olan bir ülkenin Cumhurbaşkanı ilk kez ziyarette bulunuyor. Bu konuyla ilgili sorunuz varsa sorun. Bu sorduğunuz soruyu başka yerde sorun cevaplayayım'' dedi.

Somali Cumhurbaşkanı Şeyh Şerif Ahmed, deniz korsanlığı sorununda Türkiye'nin desteğine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ahmed, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Çankaya Köşkü'nde yaptıkları görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Somali ve Türkiye arasındaki ilişkilerin tarihi geçmişe dayandığını belirterek, ilişkilerin hem kardeşçe, hem de dostluk ve dayanışma anlayışı içinde olduğunu kaydetti. Ahmed, ikili ilişkilerin ivme kazanmasından duyduğu memnuniyeti de ifade etti.

Somali'de büyük bir gelişme ve iyileşmenin görüldüğünü belirten konuk Cumhurbaşkanı, hükümetin Somali halkının yanı sıra bölgesel ve uluslararası desteğe sahip olduğunu vurguladı.

Somali'nin stratejik konumuna işaret eden Ahmed, ülkesinin doğal ve insani kaynakları bulunduğunu, bu çerçevede Türkiye'den, bu kaynakların halkın hizmetine nasıl sunabileceği yönünde yardım beklediklerini söyledi.

Somali'deki gelişmelere de değinen Ahmed, ülkedeki kargaşanın yeniden yaşanmasına izin vermeyeceklerini ifade etti.

Ahmed, deniz korsanlığı konusunda ise Somalililerin korsanlık işlerine karışmasından ve deniz geçiş yollarına mani olmalarından büyük üzüntü duyduklarını belirtti.

Bu sorunun ülkesi içinden çözümlenebileceğini söyleyen Ahmed, ancak başta Türkiye olmak üzere uluslararası toplumun desteğine de ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ahmed, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Somalideki iç gelişmelere yönelik soru üzerine Ahmed, ülkesinde suikasta kurban gidenlerin çoğunun hükümeti ele geçirmek isteyen kişiler olduğunu belirtti.

Muhalefetin kışkırtmalarından hükümetin sorumlu tutulamayacağını ifade eden Ahmed, görevlerinin Somali halkının hayatını kurtarmak olduğunu kaydetti.


Kaynak:
Bu haber toplam 1142 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri