Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Somalinin Yarısı Yardıma Muhtaç

17 Haziran 2008 / 10:16
BM, Somali nüfusunun yarısının açlıkla karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.
Birleşmiş Milletler (BM), Somali nüfusunun yarısının açlık tehdidiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

BM İnsani Faaliyetler Bürosu'nun Başkanı Mark Bowden, bu durumun büyük ölçüde gıda fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını vurguladı. Bowden, 2,5 milyon kişinin acil yardıma muhtaç olduğunu, bir milyon kişinin de risk altında olduğunu açıkladı. Somali, yıllardır şiddetin gölgesinde yaşayan bir ülke. Ancak karnını doyurabilmek, son zamanlarda daha can yakıcı bir sorun haline geldi Somalililer için.

Zira kuraklık Somali'de tarıma darbe vururken, yükselen fiyatlar da gıda ithalatını zora soktu. Ocak ayında, Somali'de acil gıda yardımına muhtaç olanların sayısı 1 milyon 800 bindi. Aradan geçen altı ayda ise bu sayı iki buçuk milyonu bini buldu.

Önümüzdeki birkaç ayda ise, gıda yardımına muhtaç olanların sayısının tırmanmaya devam ederek, üç buçuk milyona dayanması bekleniyor, ki bu sayı Somali nüfusunun neredeyse yarısı demek.

Bu tabloyu ortaya çıkaran birkaç unsur var. Birleşmiş Milletler'in Somali'deki insani yardım faaliyetlerinin sorumlusu Mark Boden, bunları şöyle sıralıyor.

''Somali üç yıldır kuraklıkla boğuşuyor. Bu insanların gıda stoklarını azalttı ve onları yardıma muhtaç hale getirdi. Ayrıca gıda fiyatlarındaki artıştan, dünyanın diğer bölgelerindeki insanlardan çok daha kötü etkilendiler.''

''Çünkü Somali gıda ihtiyacının yüzde 80'ini dışarıdan karşılıyor. Bunun dışında milli para birimi de çöktü. Ve tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de, güvenlik sorunu var. Güvenlik nedeniyle 1 milyon kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı ki, bu mevcut koşulları daha da zorlaştıran bir durum.''

Uzmanlar, Somali'de muhtaç insanlara yardım ulaştırmanın zor olduğuna dikkat çekiyor.

Denizden yardım ulaştırmaya çalışıldığında, buna korsanların el koyması riski var.

Ayrıca çoğunluğu Mogadişu'dan bir milyona yakın insanın şiddet olayları nedeniyle evlerini terk etmiş durumda.

Uzmanlara göre, son günlerde etkisini gösteren seller de buna eklenince, yardımı ulaştırmak neredeyse imkansız hale geliyor.
Bu haber toplam 1446 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri