Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Son dalga kime yapılacak?

25.02.2010 17:57
Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, 'BALYOZ' dalgası sonrasında yaşananları değerlendirdi ve 'yeni dalgalar geliyor' dedi.

ASLAN DEĞİRMENCİ'nin haberi

 

Savcıların darbe girişimine karşı başlattığı operasyonu ve önceki gün TSK’da orgeneral ve oramiraller ile gerçekleştirilen toplantıyı Vakit’e değerlendiren emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi,  iki dalga daha beklediğini, son dalga operasyonun ise 28 Şubat’ın lider kadrolarına gerçekleştirileceğini vurguladı.  Balyoz, Kafes, Sarı Kız, Ay Işığı ve Eldiven darbe planları, 28 Şubat “Post Modern Darbesi” nin artçı dalgalarıdır” değerlendirmesinde bulunan Tanrıverdi, Ülkenin emir komuta zinciri içinde yapılmış bir planlama faaliyeti ile karşı karşıya bulunduğunu söyledi.

2 ARTÇI DALGA DAHA GELECEK. SON DALGA İSE 28 ŞUBAT’IN MİMARLARINA OLACAK

Silahlı Kuvvetlerimizdeki, manevi değerleri tehdit gören menfi kadrolaşmanın müsebbibi 28 Şubat liderleridir” tespitinde bulunan Tanrıverdi, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ordunun diğer kolordularında, kara kuvvetlerinin diğer ordularında ve diğer kuvvet komutanlıklarında da benzeri, irtica ile mücadele planlarının bulunmaması planlamanın mantığına terstir. O zaman 2 hatta 3. dalga operasyonun geleceğini düşünmek yanlış değildir. Bu kademelerde de benzeri planlar araştırılacak ve araştırılmalıdır. Ama ‘Balyoz Planı nedeni ile son gözetim altına almaların esas sebebi; 1. Ordunun İç Güvenlik Semineri sırasında, katılımcıların, kabul edilemez, darbe ortamını hazırlamaya yönelik ve meşru rejime karşı yapılan hazırlıklarla, maksadı aşan beyanlardır. Bu plan ve beyanlar suç niteliğini taşımaktadır. Balyoz Planının aslının mevcudiyeti sıralı komutanlıkların sorumluluklarının bulunduğunu gösterir. Ama esas sorumluluk, 28 Şubatın mimar ve lider kadrolarınındır. Gözetim altına alınanlar, seminerdeki beyanlarının dışındaki hazırlıkların, aldıkları emirlerin gereği olduğunu ileri sürdükçe, sıralı sorumluların da yargı önüne gelmesi beklenmelidir. Yani son ve en önemli dalga 28 Şubatçılara gelecektir. 28 Şubat, bu gün yargı önüne getirilen, darbe teşebbüslerinin ve darbe zanlılarının, deyim yerinde ise, azmettiricisidir.”

KARARGÂH TOPLANTISININ AMACI NE?

“Balyoz soruşturması ile 21’i general 49 askere gerçekleştirilen operasyon TSK’da deprem etkisi yaptı” diyen Tanrıverdi, “Bilgi ve belgeler ortada ancak silahlı kuvvetler karargâhta orgeneral ve oramiraller ile toplanarak kurumsal refleksini yine sergiledi. TSK bu hamle ile çizeceği yolu da belirleme gayreti içindedir. Tabi bir de söz konusu soruşturmada daha ileriye gidilmemesi için üstü kapalı gövde gösterisidir. Ancak artık anlaşılması gerekiyor. Darbe dönemi bitmiş, hesap verme dönemi başlamıştır” şeklinde konuştu.

NE YAPMAK GEREKİYOR?

Darbecilerin önünü kesmek için yasal mevzuatlarda değişikliğe ihtiyaç olduğunun da altını çizen Tanrıverdi, “Milletin değerleri devlete tehdit olarak gösterilip, milletin başında TSK' nin jandarmalık yapmasının önlenmesi lazım. Bunun için, hukuk dışı ve gayri meşru girişimler yargılanmalıdır. Silahlı Kuvvetleri, siyasete müdahale etmeye, iç tehdit belirleyip, buna karşı re' sen tedbir almaya sevk eden yasal mevzuat mutlaka düzeltilmelidir. Silahlı Kuvvetlerde, manevi değerleri tehdit gören öyle bir kadrolaşma var ki, bu zihniyet yargılanmaz ise, siyasi istikrarın bozulduğu andan itibaren vesayet sistemi tekrar tesis edilir. Bu tehdidi bertaraf etmenin yolu meşruiyet dışında koşanlardan hesap sormaktır” dedi. VAKİT

 

 

 

Bu haber toplam 1574 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri