Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Son Sözü Başbakan Söyledi

13.11.2009 19:08
Başbakan Erdoğan: Yurtta sulhu kuramayanlar cihanda sulhu sağlayamaz.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Demokratik açılım"dan muradlarının sorunların minimize olduğu Türkiye olduğunu söyledi. Atatürk'ün 'Yurtta sulh, cihanda sulh' dediğini aktaran Erdoğan, "Yurtta sulhu kuramayanlar cihanda sulhu sağlayamaz." dedi.

Başbakan Erdoğan, TBMM Genel Kurulu'nda "Demokratik açılım"la ilgili olarak hükümetin görüşünü açıkladı. Erdoğan, Atatürk'ün en büyük başarılarından birisinin her türlü farklılığı TBMM çatısı altında, ardından Türkiye Cumhuriyet vatandaşlığı altında birleştirmek ve güçlendirmek olduğunu söyledi. Atatürk'ün 'Efendiler burada maksud olan ve meclis-i alinizi teşkil eden zevat yalnız Türk, Çerkez, Kürt, Laz değildir.' sözünü hatırlatan Erdoğan, "Bu meclis hep milletin kalmıştır, bundan sonra da kalacaktır. Türkiye'de her türlü meselenin konuşulacağı alan bu Meclis'tir. 89. yıl öncesinin gerisine düşemez. Bu Meclis 89 yıl öncesi demokrasi ilkelerinden taviz veremez. Varlık yokluk mücadelesi veren bir milleti küllerinden ayağa kaldıran Meclis her türlü sorunu çözecek tecrübeye sahiptir." şeklinde konuştu.

 

Erdoğan, iktidar kadar muhalefetin de demokrasinin olmazsa olmaz unsuru olduğuna işaret ederek, "İktidar ile her konuda aynı düşünmesi düşünülemez. Bu demokrasinin doğasına aykırıdır. Ama her öneriye iktidarın diye temelden her meselenin karşısında durmak millet istifadesine değildir. Demokrasinin en temel şartı uzlaşı, görüş bildirmektir. Ama her türlü farklılığa karşı konuşmak, çözüm aramak demokrasinin gereğidir. Hükümet kendisini anlatmasın diye konuyu saptırmak muhalefet tarzı değildir. Bizler yeni değiliz. Bu Meclis'in kurulduğu günden beri tutanakları var. Ekranları başında aziz vatandaşlarımız tutarlılık istiyor. İzleyici tribünlerine el tutularak gelinirse bu Meclis ile bağdaşmaz." ifadelerini kullandı.

 

Türkiye'nin 86 yıl boyunca dünyadaki değişime ayak uydurduğu ölçüde ilerlediğini ve kalkındığını söyleyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Şu hususa dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Trablus Savaşı'nda, Balkan Savaşı'nda, Çanakkale Savaşı'nda, Kurtuluş Savaşı'nda bu ülkeyi istiklaline kavuşturan Gazi Mustafa Kemal, savaştığı ülkelerle diplomatik ilişkileri geliştirmiştir. Atatürk küsmemiş. Husumet beslememiş. Tam tersine işgalci ülkelere cevabın verildiği düşüncesi ile ülkenin etrafına duvar örmemiş. Yurtta sulh, cihanda sulh demiştir. Yurtta sulhu kuramayanlar cihanda sulhu sağlayamaz."

 

Atatürk'ün 29 Ekim 1923'te ne kadar büyük düşündüyse bugün de aynı şekilde büyük düşündüğünü ifade eden Erdoğan, "Bu millete büyük düşünmek yaraşır. Küçük meselelere takılmamak gerekir. Ülke, millet ve devlet olarak hep büyük düşündük, büyük hedefler belirledik. Bugün de büyük düşünmek ve büyük hedeflere doğru kararlılıkla adım atmak bizim gibi bu yüce Meclis'in görevidir." şeklinde konuştu.

 

Demokratik açılım sürecini başlattıklarını anlatan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: "Bu süreci sadece terör olarak algılamak, Kürt sorunu olarak algılamak yanlıştır. Hedef milli birlik ve kardeşlik projesidir. Süreç demokratik açılım sürecidir. Burada öncelikli sorun terörle mücadeledir. Etnik unsurlarla mücadeledir. Bunun içinde Kürt, Arnavut, Türk sorunu da vardır. Hepsinin kendilerine göre sorunları var. Bunun yanında azınlıkların da sorunları var. İnanç gruplarının sorunları. Bunlar bana geliyor. Size gelmez çünkü sizin ihrapta yeriniz yok."

 

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'a seslenen Erdoğan, "Sayın Baykal 20 yıl önce yaptık diyor. Bakıyorsunuz ki şimdiki konuşma ile o günkü konuşmalar arasında farklar var." dedi. Erdoğan, şunları ifade etti: "İstiyoruz ki her sorun demokratikleşmenin gelişmesine yardımcı olsun. 72 milyon vatandaşın her birinin sofrasındaki ekmeği büyütmenin gayreti içindeyiz. Çare üretmenin derman üretmenin gayreti içindeyiz."

Kaynak:
Bu haber toplam 1078 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri