Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Son tüp konulacak

12 Eylül 2008 / 11:48
Marmaray Projesi'nde son tüp tünelin iki hafta sonra batırılması planlanıyor.
Marmaray Projesi'nde son tüp tünelin iki hafta sonra batırılması planlanıyor.
Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, denizin dibine batırılacak 1 nolu tünel, Marmaray Projesi'nin 11. ve son tüp tüneli olacak.
Tünelin batırılma tarihi ve saati, meteorolojik verilere ve boğazın akıntısına göre daha sonra belirlenecek.


135 metre uzunluğunda ve 15 bin ton ağırlığındaki son tünelin denizin dibinde açılan kanala yerleştirilmesinin ardından, diğer tüneller ile birleştirme işlemi yapılacak, sızdırmazlığı sağlanacak, etrafı doldurulacak ve üstüne beton dökülecek. Daha sonra karadaki tüneller ile denizin dibine batırılmış tüneller birleştirilecek.


Projenin 2009 yılında bitirilmesi planlanıyordu. Ancak proje çerçevesinde yapılan arkeolojik kazılar, projeyi 2 yıl geciktirdi. Böylece projenin bitiş tarihi Ekim 2011 olarak belirlendi.


Projenin tamamlanmasıyla İstanbul'un ulaşım sorununa çözüm bulunması hedefleniyor.

Proje, Yenikapı'da İstanbul metrosu, Aksaray-Havaalanı hafif raylı sistemi ve Esenler-Bağcılar hafif raylı sistemine, Sirkeci'deki Eminönü-Zeytinburnu tramvayına, Bakırköy'de Bakırköy-Avcılar-Beylikdüzü raylı sistemine, Kadıköy'de Kadıköy-Kartal metrosuna ve Üsküdar'da Üsküdar-Ümraniye tramvayına entegre edilecek.

Bu sistemle, Sabiha Gökçen ve Atatürk havalimanlarına da toplu taşıma sistemi sağlanmış olacak. Ayrıca İstanbul'daki banliyö hatları da yüzeysel metroya dönüştürülecek. Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı banliyö hatlarının 36 istasyonu yenilenirken, ayrıca demir yolu hat sayısı da 3'e çıkarılacak.
Kaynak:
Bu haber toplam 1076 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri