Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sonunda masaya oturdular

19 Temmuz 2008 / 17:42
Nükler programla ilgili Cenevre'de taraflar arpa boyu yol alamadı. Ama İran ve ABD 30 yıl sonra ilk kez aynı masada buluştu.
İran'ın nükleer programıyla ilgili olarak, ABD'nin de katılımıyla düzenlenen İran-AB müzakerelerinde atmosferin genel olarak ''iyi'' olduğu, ancak İran'ın, uranyum zenginleştirme programıyla ilgili katı tutumunu sürdürdüğü bildirildi.

Adı açıklanmayan batılı diplomatik bir kaynak, ''Görüşmelerde atmosfer iyi'' dedi, ancak İranlıların görüşmeler sırasında, ''uranyum zenginleştirme programını askıya alma veya varolan düzeyinde dondurma konusuna değinmeye yanaşmadığını'' belirtti.

TARAFLAR TAVİZ VERMEDİ

ABD, ''gerçek'' görüşmelerin ''İran'ın hassas nükleer çalışmalarını dondurmasına değin başlayamayacağını'' belirtirken, İran'ın İsviçre Büyükelçisi Keyvan İmani, müzakerelere başlamadan önce yaptığı açıklamada, ''Uranyum zenginleştirme programını dondurmamız söz konusu olamaz. Bu konuyu bu toplantıda tartışmak, bizim gündemimizde yer almıyor'' dedi.

Müzakerelere AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve Nükleer Başmüzakereci Said Celili, Amerikalı üst düzey diplomat William Burns, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, İngiltere, Çin ve Fransa'nın yanı sıra Almanya'nın da temsilcileri katılıyor.

Toplantı, 22 Ağustos 1864'te Cenevre Konvansiyonunun imzalandığı salonda yapılıyor.

Amerikalı diplomat William Burns pazarlıklara katılmıyor, ancak 30 yıl aradan sonra ilk kez İranlı bir diplomatla aynı masaya oturan Amerikalı hükümet yetkilisi oluyor.

Toplantıya evsahipliği yapan İsviçre ise müzakerede yer almıyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 772 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri