Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sorguda JİTEM ve Hipnozcular

30.11.2009 18:19
İşkence ve hipnoz ile ifadesi alındığı iddia edilen Astsubay hakkında 9 ay geçmesine rağmen, hâlâ bir iddianame hazırlanmadı.

Sorguda JİTEM elemanı ve hipnozcu var, kayıt yok

 

Kayseri'de hipnoz ve işkenceyle askerî savcı tarafından ifadesinin alındığı ortaya çıkan Astsubay Ali Balta'nın babası Mesut Balta, hâlâ çocuklarının hangi suçtan dolayı alıkonulduğunu dahi bilmediklerini söyledi. 9 aydır oğlunun haksız yere tutuklu bulunduğunu vurgulayan Baba Mesut Balta, oğlunu ilk sorgulayan Askerî Savcı Albay Ahmet Zeki Üçok’un ‘yağmalamaya azmettirmek ve örgüt üyeliği’ suçlarına adı karıştığı için tutuklanmasının da manidar olduğunu belirtti.

 

ASLAN DEĞİRMENCİ’nin haberi

 

Gözaltında işkence ve hipnoz ile ifadesi alındığı iddia edilen Astsubay Ali Balta hakkında 9 ay geçmesine rağmen, hâlâ bir iddianame hazırlanmadı.

SORGULAYAN SAVCI İÇERİDE

Kayseri'de gözaltındayken işkence gördüğü, kimyasal ilaç ve hipnozla ifadesi alındığı iddia edilen Astsubay Ali Balta'nın babası Mesut Balta, hâlâ çocuklarının hangi suçtan dolayı alıkonulduğunu dahi bilmediklerini söyledi. 9 aydır oğlunun haksız yere tutuklu bulunduğunu vurgulayan Baba Mesut Balta, oğlunu ilk sorgulayan Askerî Savcı Albay Ahmet Zeki Üçok’un, Bamya operasyonu kapsamında ‘yağmalamaya azmettirmek ve örgüt üyeliği’ suçlarına adı karıştığı için tutuklanmasının da manidar olduğunu belirtti.

JİTEM VE HİPNOZCULAR VAR AMA KAYIT YOK

Oğlumu sorgulayan eski Askeri Savcı Havacı Hâkim Albay Dr. Ahmet Zeki Üçok, kanunsuz gözaltı emrini veren Tümgeneral Rıdvan Ulugüler ile sorguya katılan hipnozcu Gürol Doğan hakkında Kayseri Cumhuriyet Savcılığı’na ‘yasak sorgu yöntemlerini kullanma’ başta olmak üzere, birçok konuda suç duyurusunda bulunduklarını vurgulayan Baba Mesut Balta, “Oğlumun sorgusunun kayda alınmadığını da öğrendim. Askerî savcı yanına JİTEM elemanı ve hipnozcu alıyor da neden kayıt aleti ya da kamera almıyor” diye sordu.

ŞUURU GÜNLER SONRA YERİNE GELMEYE BAŞLADI

“Mağdur olan benim yavrum; ancak hâlâ içeride tutuluyor” diyen baba Mesut Balta, “Mağdur; çünkü ifadesine kendisini JİTEM elemanı olarak tanıtanlar ile hipnoz uzmanları girdi. Çocuğumu 2 hafta sorgu altında tuttular; ancak avukatlarımıza dahi sebebini açıklamadılar. Oğlumun şuuru günlerce yerine gelmezken, hâlâ hareketleri de normal değil. Baskı ve tehdit yoluyla oğluma ne söyletmek istediler bilmiyorum; ancak 9 aydır iddianame hazırlanmaması, aklıma ‘yüklemek için suç mu aranıyor’ sorusunu getiriyor” dedi.

BU FERYADI DUYUN

Baba Mesut Balta, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu mübarek günde sesleniyorum; ‘nerede insan hakları savunucuları’, ‘nerede duyarlı olduğunu iddia eden medya’, ‘milletin temsilcileri neden sessiz’, ‘Hava Kuvvetleri’, ‘Genelkurmay’ ve ‘Milli Savunma Bakanlığı’ daha ne kadar susacak? Madden ve mânen tükenmek üzereyiz. Oğluma karşı yargısız infaz soruşturmanın ilk gününden beri devam etmekte, neden kimse sesimizi duymuyor?” diye sordu. Acılı baba Mesut Balta, bu ay içerisinde de iddianame hazırlanmaz ve yetkililer sessiz kalmaya devam ederse, dosyayı AİHM’ye taşıyacaklarını da sözlerine ekledi.

 

 

Kaynak:
Bu haber toplam 5374 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri