Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sorgulama mı, işkence mi?

16 Temmuz 2008 / 13:24
ABD'nin Guantanamo'da yaptığı gizli sorgulamaların ilk görüntüsü...
ABD'nin, dünyanın dört köşesinden terör suçlamasıyla topladığı şüphelilerin götürüldüğü Guantanamo üssündeki bir şüphelinin sorgulanmasını içeren gizli görüntüler ilk kez kamuoyuna açıklandı.

Kasette, Kanada vatandaşı Ömer Kadir'in Kanada istihbarat görevlileri tarafından 2003'de Guantanamo üssünde sorgulanması görülüyor. 4 günlük sorgulamadan çekilen 7 saatlik kasette, bir Kanada görevlisinin, 15 yaşında Afganistan'da yakalanan Kadir'i, yakalanmasından önce olanlar hakkında sıkıştırması gösteriliyor. Hali hazırda Guantanamo'da olan Kadir, 2002'deki bir çatışmada el bombası atarak bir Amerikan askerini öldürmekle suçlanıyor.

'Beni öldürün' diye yalvardı

Kayıt sırasında sıkıntılı görünen ve devamlı olarak "Bana yardım edin" diye kendi kendine mırıldanan Kadir sorgudan iyice bunaldığı bir anda ise "beni öldürün" diye yalvarırcasına inliyor.

Kaset özetle şöyle devam ediyor:
Görevli - Yakalandıktan sonra neler oldu?

Kadir - Amerikalılar bana işkence yaptı. Ben savaşmak istemedim ama başka çarem yoktu. Babam beni bir eve bıraktı. Orada Afganlar vardı (sonra da Araplar diyor) Kötü insanlarla kalıyordum. Sağlığım çok kötü, bana yardım edin.

Görevli - Ben doktor değilim ama iyi bir tıbbi tedavi gördüğünü düşünüyorum!

Kadir - (Üzerindeki turuncu tişörtü sıyırıp vücudundaki yaraları göstererek) Hayır iyi tedavi gördüğüm yok. Siz burayı bilmiyorsunuz. Gözlerimi kaybettim. Herşeyi!

Görevli - Hayır hala gözlerin var ve ayakların hala bacaklarının dibinde!

Kadir - (Gözyaşlarıyla) Ben sizin umurunuzda bile değilim! Beni öldürün!

Sorgulamaya ilişkin video kaydı, Kadir'in avukatlarınca kamuya sunuldu. Yüksek Mahkeme Mayıs ayında, "Kanada hükümetinin, Kadir'in hakkındaki suçlamalar karşısında tam bir savunma yapmasına imkán verecek şekilde tüm kilit önem taşıyan kanıtları teslim etmesi gerektiği"ne hükmetmişti.
Kadir'in avukatı videonun Kanada'da büyük tepki yaratacağını ve Başbakan Stephen Harper'ı zor durumda bırakacağını söyledi

21 yaşındaki Kadir, birden çok terörizm suçlamasıyla karşı karşıya. En ağırı ise bir Amerikalıyı öldürmek. Kadir mahkum olursa ömür boyu hapis cezasıyla yüzyüze.
Kaynak:
Bu haber toplam 962 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri