Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sorumsuz Doktorlara Ceza!

29 Temmuz 2008 / 08:27
Hastanede doktor olmadığı için tek başına üçüz doğuran, karnında gazlı bez unutulan, hastane hastane dolaştıran hastalara yapılanlar cezasız kalmadı
Bu ve benzer örneklere açılan Sağlık Bakanlığı soruşturmaları sonuçlandı. Tedavi sırasında görevi ihmal yüzünden hastalarının ölümüne sebep olan doktor ve sağlık personeline ceza yağdı. Memuriyetten çıkarma, kademe durdurma, maaştan kesme gibi cezaların yanında yüklü tazminatlar alındı. Bakanlığa gelen vatandaş şikayetleriyle yapılan incelemelerde suçlu bulunan hekim ve sağlık çalışanlarına 24 milyon 334 bin YTL para cezası verildi.

Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın 2003-2008 yılları arasında bakanlığa gelen 8 bin 513 ihbar üzerinde yürüttüğü soruşturmalara Zaman ulaştı. Şifa ararken yaralanan ya da yakınlarını kaybedenlerin 3 bin 904 şikayet dilekçesini bakanlık müfettişleri incelerken, 4 bin 609'unu ise valilikler takip etti. Bunların yanında disiplin soruşturmaları ve müfettiş raporlarının değerlendirilmesi sonucunda 6 bin 245 bakanlık personelinin disiplin yönünden, 1073'ünün ise adli yönden suçsuz olduğu belirlendi. Hastalarına kötü muamele, tedavi sırasında görevi ihmal eden 6 bin 679 hastane personeline ise yüksek miktarda tazminat cezaları verildi. 24 milyon 344 bin 319 YTL para cezasına çarptırılan kusurlu sağlık personelinden söz konusu miktarlar tahsil edildi. Bu soruşturmaların dışında müfettişlerce yapılan hastane denetimlerinde bakanlık kasasına 605 bin 666 YTL girmesi sağlandı.

Hasta memnuniyetini artırma adına Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın talimatıyla 2007 yılı ile 30 Haziran 2008 tarihleri arasında 277 soruşturma daha açıldı. Yapılan müfettiş incelemelerinde 275 hekimin ve diğer sağlık personelinin kusurlu olduğu tespit edildi. Söz konusu sağlık çalışanlarına yönelik adli, idari ve disiplin yönünden ceza verilmesi kararlaştırıldı. 411 hekim ve sağlık personelinin kusurlu olmadığı açıklandı. Sonuçları değerlendiren Sağlık Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, Teftiş Kurulu'na intikal eden ve basında çıkan haberler üzerine Bakan Akdağ'ın talimatıyla anlık soruşturma açıldığını belirtti. İncelemelerin titizlikle yapıldığını ifade eden üst düzey bürokrat, yönetmeliklerin izin verdiği ölçüde ihmalkâr davranan sağlık çalışanlarına para cezası, kademe durdurma, memurluktan men gibi yaptırımlar uyguladıklarına dikkat çekti. Aynı bürokrat, fedakârca çalışan hekim ve diğer personelin ödüllendirildiğini kaydederek, "103 bin hekimle vatandaşımıza sağlık hizmeti götürmeye çalışıyoruz. Hasta memnuniyetini artırmada hekimlerimizin büyük katkısı oldu. Ancak tedavi sırasında ihmali tespit edilen doktorlara ceza vererek benzer hataların tekrarlanmasını engellemeyi hedefliyoruz." dedi.

Hasta karnında gazlı bez unutan da var, ölümüne sebep olan da

Manisa Soma Devlet Hastanesi'nde sezaryen ameliyatı yaptığı Gönül Kırçıl isimli hastasının karın boşluğunda gazlı bez unutarak mesleki kusuruyla hastanın mağduriyetine ve hayati tehlikesine yol açan doktora maaştan kesinti cezası verildi.

Kırşehir Devlet Hastanesi'ne parmağının kesilmesi üzerine başvuran Ersin Cansev'e hiçbir doktor müdahale etmedi. Bir sağlık memurunun parmağını dikmesi ve bunun üzerine hastanın parmaklarını kullanamaz hale gelmesi sebebiyle sağlık memuruna 1 yıl kademe durdurma cezası verildi.

Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne getirilen Hatice Üzücü'yü öncelikle genel durumunun stabilize edilmesi gerekirken son ana kadar ortopedi ve ilgili müdahaleler yapılması, hatta yoğun bakıma götürülmek üzere sedyeye yatırılmasına rağmen, röntgen odasına indirilmesi dolayısıyla ölümüne sebep olduğu için bir operatör doktora aylıktan kesme cezası verildi.

Erzincan 13 Şubat Devlet Hastanesi'nde görevli operatör doktor, hastanede görev yaptığı bir yıl boyunca ameliyat ettiği hastalara yanlış teşhis ve tedavi uyguladığı, gereksiz malzeme kullandığı için memuriyetten çıkarıldı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1298 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri