Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Soruşturmayı Genişletmek İstememiş.

16 Temmuz 2008 / 10:07
Ergenekon'daki kilit noktaya ses kayıtları Youtube'a düşen savcı karşı çıkmış.
Danıştay saldırısı ile Cumhuriyet Gazetesi'ne atılan bombaların 'Ergenekon' terör örgütü iddianamesinde yer alması, davanın yeniden görülebileceği ihtimalini gündeme getirdi.

Danıştay saldırısına bakan mahkeme bu bağlantının araştırılmasına gerek görmemişti. Danıştay saldırısı davasında Cumhuriyet Gazetesi'ni temsil eden avukat Bülent Utku, davanın henüz Yargıtay aşamasında olduğunu ve soruşturmadaki eksikliğin giderilebileceğini söylüyor. Avukat Utku, "Savcı da bizim gibi taraftır, kamu adına mütalaada bulunuyor ama sanıkların lehine delilleri de toplamasına engel değil bu." diyor.

Dava sürecinde, Cumhuriyet Gazetesi avukatları, 'Danıştay Saldırısı' davasına müdahil olup soruşturmanın genişletilmesini talep etti. Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci, 'soruşturmanın genişletilmesine gerek yok' deyince mahkeme bu talebi geri çevirdi. Savcı Demirci, YouTube görüntü paylaşım sitesine düşen ses kaydında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret dolu sözleriyle gündeme gelmişti. Demirci, Ergenekon soruşturması sanıklarından emekli Orgeneral Şener Eruygur ile Hurşit Tolon'un askerî mekanlarda gözaltına alınmalarına ve ikametlerinin aranmasına da eşlik etti.

Ergenekon terör örgütü iddianamesinde Danıştay saldırısına 60 sayfa ayrılması ve örgütle ilişkilendirilmesi, medyada tartışma konusu oldu. Bazı gazeteler, 'Danıştay saldırısı' davasında Yargıtay aşamasına gelindiğini ve ilgili mahkemenin Ergenekon iddialarını ciddiye almadığını savundu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bu konuyu yeniden Ergenekon soruşturması kapsamına almasını eleştirdi.

Davaya bakan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde müdahil olan Cumhuriyet Gazetesi avukatı Bülent Utku, gazeteye atılan bombalarla Ümraniye'de bulunan bombaların aynı seriden olduğuna dikkat çekerek soruşturmanın genişletilmesini talep etmişti. Avukat Utku, soruşturma sırasında gözaltına alınan Muzaffer Tekin'in işyerinde bulunan MKE yapımı, içinde patlayıcı madde bulunmayan iki adet el bombası ile gazeteye atılan el bombalarının modellerinin aynı olduğunu belirterek, bombaların kim vasıtasıyla sanıkların eline ulaştığının tespit edilmesini istemişti. Utku, mahkemeden şu taleplerde bulunmuştu: "MKE, gazeteye atılan bombaların Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na verildiğini bildirdi. Muzaffer Tekin'in işyerinde bulunan bombaların tapalarındaki seri numaralarının, sanıklar Süleyman Esen ve Alparslan Arslan'ın askerlik yaptığı birliklere bildirilerek, söz konusu bombaların birliklere zimmetli bombalardan olup olmadığı, bombalarla ilgili kaybolma gibi nedenlerle bir işlem yapılıp yapılmadığı sorulsun. Ayrıca bombaların kim vasıtasıyla sanıkların eline ulaştığının tespiti için de Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na yazı yazılsın. Davanın konumu itibarıyla çok daha büyük bir oluşum tarafından organize edilmesi ihtimaliyle soruşturma genişletilsin."

'Davanın esasını etkilemez' demiş

Avukatın bu talebine karşılık, cumhuriyet savcısı Salim Demirci dava dosyası kapsamında tüm delillerin toplandığını ve soruşturmanın genişletilmesi taleplerinin, davanın esasına etki etmeyeceğini savunarak, avukatların taleplerinin reddine karar verilmesini istedi. Mahkeme de savcının talebi yönünde karar verdi. Bu karardan 3 ay sonra yine Danıştay davası sürecinde Ergenekon yapılanmasını ortaya çıkaran Ümraniye'deki el bombalarının Cumhuriyet Gazetesi'ne atılanlarla aynı seri numaralara sahip olması, gözleri yeniden Danıştay'a çevirdi. Davayı gören Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon soruşturmasının belgelerini savcı Zekeriya Öz'den istedi. Deliller, 'sanıklarının hukuki durumunu değiştirmeyeceği' gerekçesiyle iade edildi.

Konuşmaları YouTube düşen savcı

Savcı Salim Demirci, videeo paylaşım sitesi YouTube'ye düşen ses kayıtlarıyla kamuoyunan dikkatini çekmişti. Savcı, kendisine ait olduğu iddia edilen ses kaydında özetle şunları söylüyordu: "Emniyet güçleri Diyarbakır'da valilik binasını dahi koruyamıyor. Az bile vallahi. Şimdi polis de insan evladı da, şöyle beş on tane gitse abi. Sadece sapan kullanabiliyormuş, bizim DHKP-C'li çocuklar gibi ha... Diyarbakır'a Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Hasan Şatır tayin edilse, üç ayda Diyarbakır'ı mum gibi yapar. Asker, Diyarbakır'daki olayları kenara çekilerek izliyor. Asker göz yumuyordur, yaptırmıyordur. Ne yapıyor, bir tek valiliğin Diyarbakır etrafını bir tabur asker sarıyor. Çünkü bir ilde vilayet düşerse o il düşmüş demektir abi. O il işgalcilerin, isyancıların eline geçmiş demektir. Ben valiliği korurum çekilirim kenara."

Bu haber toplam 1350 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri