Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Soykırımlar' listesine Dersim'i de eklediler

29 Ekim 2008 / 10:05
Avrupa Parlamentosu, 13 Kasım'da "Dersim Soykırımı" konulu konferansa ev sahipliği yapacak
Terör örgütü PKK'ya yakınlığı ile bilinen AP milletvekili Feleknas Uca'nın himaye ettiği Dersim 38 adlı konferansa, Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil, Demokratik Toplum Partisi Tunceli milletvekili Şerafettin Halis ve Demokratik Toplum Partisi Diyarbakır milletvekili Aysel Tuğluk'un da aralarında bulunduğu konuşmacılar katılacak. "Dersim Soykırımı" konulu konferans Avrupa Parlamentosu'nda ilk defa düzenlenecek. Parlamento çatısı altında daha önce çok sayıda Ermeni ve Süryani konferansı düzenlenmişti. Taşnaklara yakın Avrupa Ermeni Federasyonu Başkanı Hilda Tchobaian'ın da konferansa konuşmacı olarak katılacak olması dikkat çekiyor.

Yavuz Sultan Selim bile gündemde

Konferansa ilişkin yapılan yazılı açıklamada Dersim'de 70 bin kişinin katledildiği, I. Ahmet döneminde 100 bin, Yavuz Sultan Selim döneminde de 40 bin Alevinin katledildiği iddia ediliyor. Avrupa Parlamentosu'nda aynı gün "Türkiye'deki Ermeni Mirası" isimli bir konferans da düzenlenecek.

Konferansın tanıtımına ilişkin broşürde Dersim "Soykırımı"nın 70. yılı olduğuna vurgu yapılıyor. Dersim isyanına müdahale sırasında resmî rakamlara göre 12 bin, gayri resmi kaynaklara göre ise 70 bin insanın öldüğü ifade ediliyor. Dünyanın birçok ülkesi gerçekleştirdiği soykırım ve benzer suçlar nedeniyle özür dilerken, Türkiye'nin suçlarını kabullenmediği öne sürülüyor. Avusturya'nın Nazilerle işbirliği yaptığını kabul ettiği, Avustralya'nın Aborjinlerden, Kanada'nın Quebec bölgesi halkından özür dilediğine vurgu yapılarak, Türkiye'nin 'inkar politikasından' vazgeçmesi isteniyor. Türkiye'nin geçmişte olduğu gibi bugün de halen Kürtlere yönelik baskı uyguladığı, Kürt bölgelerinin bombalandığı, köylerin boşaltıldığı ve insanların cinayetlere kurban gittiği iddia ediliyor.

Dersim İsyanı ya da Dersim Ayaklanması şu anki adıyla Tunceli ilinde 1937-38'de meydana gelen geniş kapsamlı isyandır. Tunceli'ye askerî vali atanmasının ardından alevlenen isyan askerî yöntemlerle bastırılmış, ayaklanmanın liderleri asılmıştı.

Bu haber toplam 772 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri