Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sözde devlet sırlarının deşifresi

08 Ağustos 2008 / 14:51
Susurluk döneminde "devlet sırrı" denilerek pekçok belge açıklanmamıştı. Ancak, Ergenekon iddianamesinin ek klasörlerinde o sırlar açıklandı.
Ergenekon iddianamesinin 441 klasörlük eklerinde yeralan belgelerdeki önemli ayrıntılar gün ışığına çıkıyor.

Dönemin Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş tarafından 14 Ağustos 1997 yılında hazırlanmasına başlanan ve kamuoyuna da açıklanan ünlü “Susurluk Raporu”nun devlet sırrı olduğu gerekçesiyle gizlenerek o dönem açıklanmayan 12 sayfası da iddianame eklerinde bulunuyor.

Ergenekon iddianamesinin 171. klasöründe Doğu Perinçek'in belgelerinin dökümünde yeralan ünlü Susurluk Raporu'nun devlet sırlarının bulunduğu bölümü de içeren tamamı yeraldı. Dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz tarafından 14 Ağustos 1997'de özel talimatla Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş'a hazırlatılan rapor 22 ocak 1998 tarihinde başbakana sunuldu. Metin, Yılmaz'ın katıldığı bir televizyon programında kamuoyuna açıklandı. Ertesi gün yazılı ve görsel medyada kendisine yer bulan ve toplam 124 sayfa olan raporun 12 sayfalık bölümleri ise “RAPORDAKİ (.) NUMARALI SAYFALAR 'DEVLET SIRRI' OLDUĞU GEREKÇESİYLE AÇIKLANMAMIŞTIR” ibaresi konularak kamuoyuna açıklanmamıştı. Raporda açıklanmayan 68, 69, 70, 71 – 75 - 77, 78, 79 80- 99- 103,104 nolu sayfalar iddianamede aynen yer aldı.

Bu bölümlerde yeralan devlet sırrı niteliğindeki bilgilerin ana başlıkları zaman zaman medyaya haber olarak yansımasına karşın, raporda yeralan 12 sayfanın tamamı açık bir şekilde yayınlanmadı. Ancak gizlenen bölümlerdeki konu başlıkları "iddia" biçiminde haberlere yansımıştı.

Raporun devlet sırrı olduğu belirtilen eksik sayfalarının dökümü şöyle:

-68.-71. Sayfalar: 'Mehmet Ali Yaprak ve Kaçırılması' ile 'Behçet Cantürk Cinayeti' ve 'Azerbaycan Darbesi'

-75. Sayfa: Özgür Gündem gazetesinde çalışan ve öldürülen gazetecilerle ilgili bilgiler.

-77-80 Sayfalar: Abdullah Çatlı ve ilişkileri yeralıyor. Bu sayfalarda Abdullah Çatlı'nın gerçekleştirdiği yurtdışı eylemler yeralıyor.

99. Sayfa: Kamu bankaları yöneticileri ve verilen krediler yeralıyor. Bu arada 97 sayfada yeralan ve kamu bankalarının yönetici kadrolarının bir ekip halinde çalıştığını içeren tablo da o dönem açıklanan raporda yeralmamıştı. Bu tabloda belgeler arasında bulunuyor.

-102-103. Sayfalar: “Değerlendirme” başlığını taşıyan bölümde Jandarma İstihbaratı'nın ve faaliyetleri anlatılıyor.

Kutlu Savaş tarafından hazırlanan ve devlet sırrı olarak açıklanmayan bu bölümlerin tamamı Doğu Perincek'e ait belgeler arasında yeralıyor. Rapor üzerinde el yazısı ile yapılmış küçük notlar ve analizler de bulunuyor.

22 Ocak 1998'de açıklanan 124 sayfalık raporun devlet sırları bölümü dışında o dönem basına dağıtılan bölümlerinde yeralmayan iki tablo da dikkati çekiyor. Bunlardan biri, öldürülen Ömer Lütfü Topal'ın kumarhanelerinin gelişimi anlatılırken, çok açık ifade edilmese de bu kumarhanelerin açılmasına yardımcı olan bakan müsteşar, genel müdür ve genel müdür yardımcısını içeren tablo ve tarihler yeralıyor. Bu tablo Kumarhanelerin açılış tarihleri ile izin veren bürokratların isimlerini içeriyor.

Ayrıca kamu bankalarının yönetim kadrosundaki isimlerin de zaman içinde hangi bankalarda görev aldıklarını gözler önüne seriyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 980 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri