Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sözler dikkate alınmalı

29 Ağustos 2008 / 15:41
Genelkurmay Başkanlığı görevini devralan Orgeneral İlker Başbuğ'un laiklik ve cemaatlerle ilgili uyarılarına CHP'den destek geldi.
Genelkurmay Başkanlığı görevini devralan Orgeneral İlker Başbuğ'un laiklik ve cemaatlerle ilgili uyarılarına CHP'den destek geldi. CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, Orgeneral Başbuğ'un uyarılarının önemli ve memnuniyet verici olduğunu belirterek “Sayın Genelkurmay Başkanı Türkiye'de dini esas alan yaşamın yaygınlaşmasıyla ilgili toplumda ortaya çıkan tedirginliği, kaygıları çok net ortaya koydu. Özellikle cemaatlerle ilgili uyarılar ilk kez bu kadar açıklıkla ortaya konuldu” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ise Genelkurmay Başkanı'nın uyarılarını CHP olarak uzun süredir dile getirdiklerini, haklılıklarının Anayasa Mahkemesi'nce de tescil edildiğini belirterek “bu konudaki uyarıların dikkate alınması gerekir” dedi.


Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un devir teslim töreninde yaptığı laiklik ve 'güçlenen bazı cemaatlerin ekonomiyi yönlendirmeye, sosyopolitik yaşamı biçimlendirmeye, dine bağlı bir yaşam tarzı olarak sosyal kimliklerini ortaya koymaya çalıştıkları'na ilişkin uyarılarına CHP destek verdi. Orgeneral Başbuğ'un uyarılarını değerlendiren CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, uyarıların çok net olduğunu ve özellikle cemaatler konusundaki uyarıların ilk kez bu kadar açıklıkla dile getirildiğini belirterek şunları söyledi:


“Türkiye'de dini esas alan yaşamın yaygınlaşmasıyla ilgili toplumda ortaya çıkan tedirginliği ve kaygıları Sayın Genelkurmay Başkanı çok net ortaya koydu. Önemli bir uyarı olarak değerlendiriyorum. Laiklik ilkesine anayasadaki haliyle sahip çıktıklarını, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın zaman zaman dile getirdiği 'çok sert bir laiklik olduğu, yumuşatılması bir başka ifadeyle sulandırılması gerektiği' yönündeki önerilerine karşı olduğunu net bir şekilde ifade etti.

Cemaatlerin tırmanışından, etkinliklerinin artmasından duyulan kaygıları dile getirdi. Bana göre ilk kez söylenmiş net uyarılar bunlar. TSK'nın bu konulardaki hassasiyeti biliniyor ancak uzun süredir bu konularla ilgili bir uyarı yapılmadığı için TSK'nın bu konuları artık önemsemediği şeklinde toplumda bir algılama vardı. Bu algılamayı ortadan kaldıracak şekilde Genelkurmay başkanı net uyarılarda bulundu. Bu uyarıları memnuniyet verici olarak değerlendiriyorum.”

“İKTİDAR UYARILARI DİKKATE ALMALI”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen ise Genelkurmay Başkanı'nın tespitlerinin önemli olduğunu belirterek “Bunlar bizim uzun zamandır dile getirdiğimiz konular. Bu hükümetin laiklik ilkesinden uzaklaştığını Anayasa Mahkemesi de aldığı kararla tescil etmiştir. Şimdi artık tartışılan iktidar şeriatçılık yolundan gitsin mi gitmesin mi değil. Tartışılan şeriatçılık yolundan gittiği mahkeme kararıyla tescillenen bu hükümetin bu yoldan nasıl geri çevrileceğidir. İktidardan beklentimiz Anayasa Mahkemesi'nin kararının gereğini yerine getirmesidir. Gerekçeli kararla partiyi bu duruma kimin getirdiği ortaya çıkacak. İktidar, partiyi anayasaya aykırı bir çizgiye çeken ve bu konuda sorumluluk taşıyan kişilerle ilgili gereğini yapmalı, bu kişiler o görevlerde kalamazlar. Ancak iktidar siyasi bedeli ödemeye niyetli olmadığını ortaya koydu. Mahkeme kararının verildiği gün başbakan durmak yok yola devam dedi. Ortada kaygıların ne kadar haklı olduğunu tescil eden bir mahkeme kararı da varken iktidar aynı çizgide yoluna devam etmemeli ve bu uyarıları dikkate almalı” diye konuştu.
Kaynak:
Bu haber toplam 878 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri