Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sözleri Türkiye'yi ayağa kaldırdı

04.02.2010 10:44
MHP'li Durmuş'un Başbakan'ın eşi ve İslam Peygamberi hakkında müstehzi konuşması Türkiye'yi ayağa kaldırdı.

MHP Kırıkkale Milletvekili Osman Durmuş'un “Siz paygamber olarak anılan bir Başbakan'ın eşini GATA'ya nasıl almazsınız” şeklindeki alaycı sözlerine çığ gibi tepki yağdı. Durmuş'un tahrik içeren konuşmasını ‘provokasyon' olarak niteleyen STK temsilcileri bir milletvekilinin söylediği bu sözlerin Müslümanlar için ne anlama geldiğini bilmesi gerektiğini söyledi. Star Gazetesi'nin fikirlerine başvurduğu kesimlerden gelen tepkiler şöyle: 

YUSUF BAŞER (Yozgat Barosu Başkanı): Osman Durmuş milleti tahrik ediyor. Doğru bulunmadığı gibi birilerine mesaj veriyor galiba. Yalçınkaya'ya (Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya) mesaj iletiyor gibi. Laikliği ihlal ediyor, şeriat devleti isityor gibi... Kapatma davası için mesaj göndermiş oldu.

SÜLEYMAN KÖSTEKLİ (Kırıkkale Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı): Yaşananları iktidara da muhalefete de yakıştıramadım.

HÜSNÜ SERTESER (Afyon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı): Osman Durmuş'un ülsubu hoş değil; sonuçta peygamberimiz. Böyle bir benzetme yapılabilir mi?

HÜSEYİN KORKUT (ÖNDER Başkanı): Sığ ve basit ve lüzumsuz... Tahrik edici ve çok siyaseti ve muhalefeti basitleştiren bir söylemdi.

MÜFİT GÖÇEN (Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı): Eski Bakanımızın Başbakan'a bu tabirle hitap etmesi yakışıksız.

NECMİ ÖNCÜL (Nevşehir Baro Başkanı): Osman Bey'in üslubu doğru değildi. Dini değerlerin bu şekilde kullanılması yanlış.

ÜNAL YILMAZ (Sivas Barosu Başkanı): Tasvip edilecek davranışlar değil bunlar.

ŞAH İSMAİL BEDİRHANOĞLU (Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı): Kınıyoruz. Doğru değil. Meclis'te peygamber benzetmesi toplumu germede rol üstlenebilir.

ALİCAN EBEDİNOĞLU (Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı): Bakanlık yapmış bir şahsiyetin böyle bir cümle kullanması ve özellikle Başbakan'ın eşi ile ilgili sözleri yakışmadı. Bu tür cümleleri sarf etmesi bilinçli ve toplumu germeye yöneliktir.

GALİP ENSARİOĞLU (Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı): Peygamber benzetmesi şık değildir. Bunun bir an önce telafi edilmesi gerekir. Durmuş ölçüyü kaçırdı. Kimsenin kimseye peygamber yakıştırması yapmaya ne cesareti ne de hakkı vardır.

MEHMET AYDOĞAN (İzmir Sivil Toplum Örgütleri Platformu Genel Başkanı): Çok yakışıksız bir o kadar da talihsiz buluyorum. Biraz inançlı bir insan bu imada bulunmaz, bulunamaz. Milleti gerecek açıklamalardan kaçınmalı. Kınıyorum.

BURHANETTİN KANSIZOĞLU (İzmir İmam Hatipliler ve Mezunlar Derneği Başkanı): Etik değil. Çok çirkin bir ifadedir. Müslüman olan bir insanı bu kelimeyi kullanmaz. Böyle bir söz itikadı olarak da söylenemez. Peygamber olarak addetme Müslümanlara hakarettir. Müslüman birisinin söylemesi ise daha da vahimdir. Bu sözün ne anlama geleceğini bilmemek dinimiz adına da milletimiz adına da ayıptır.

Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri