Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

sözleşmeli çalışanlara yeni haklar

09 Ocak 2009 / 13:26
Kalkınmada öncelikli yörelerde personel istihdamının daha cazip hale getirilmesi için sözleşmeli çalışanlara yeni haklar sağlanıyor
Devlet Personel Başkanlığı, bir süredir üzerinde çalıştığı ''Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslar'' başlıklı çalışmayı Başbakanlığa gönderdi.

Sözleşmeli personel sayısının artmasıyla yaşanan sıkıntıların daha büyük sorunları beraberinde getirdiğine dikkat çekilen tasarıda, sorunların telafisine yönelik yeni düzenlemeler yapılması ve bürokratik işlemlerin azaltılması hedefleniyor.

Kadın personele yeni haklar
Çalışmayla, sözleşmeli kadın personele, doğum öncesi 8, doğumdan sonra 8 olmak üzere toplam 16 hafta ''ücretli doğum izni'' verilmesi öngörülüyor.

Sözleşmeli kadın personele doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni verileceğinin hüküm altına alınmasına rağmen bu iznin ''ücretli'' olduğu açıkça belirtilmediğinden uygulamada tereddütler yaşanıyordu. Tasarıda bu tereddütlerin giderilmesi amacıyla doğum izninin ''ücretli'' olduğuna açıklık getirildi.

İşe dönme, eş durumu tayini ve becayiş hakkı
Çalışmayla ayrıca, askerlik nedeniyle sözleşmesi feshedilen personelin askerlik sonrasında tekrar göreve dönebilmesi, şartları uygun olan personelin karşılıklı yer değiştirmesine (becayiş) imkan tanınması ve doğum yapan sözleşmeli personelden ücretli iznini müteakip sözleşmesini feshedenlerin bir yıl içinde müracaat etmeleri halinde işe başlayabilmeleri öngörülüyor.

Planlanan düzenlemeyle sözleşmeli personelin aynı kurumda hizmet birimleri arasında nakledilmesine imkan tanınıyor. Buna göre, kurumun hizmet icapları dikkate alınarak aynı unvan ve hizmet niteliklerine haiz sözleşmeli personelin kurum içi karşılıklı yer değiştirme talepleri, pozisyonun vizeli olduğu birimde fiilen en az bir yıl çalışılmış olması şartıyla yerine getirilecek.

Eş durumuna bağlı kurum içi yer değişikliği
Personelin eş durumuna bağlı kurum içi yer değişikliği talebi, vizeli olduğu birimde fiilen en az bir yıl çalışmış olması, talep tarihinde geçiş yapacağı hizmet biriminde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunması, kamu personeli olan eşin, naklen atanması mümkün olmayan veya mevzuatı uyarınca zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulan görevde bulunması şartıyla gerçekleştirilecek.

Sağlık sebebine bağlı kurum içi yer değişikliği talebi
Sağlık sebebine bağlı kurum içi yer değişikliği talebi, personelin talep tarihinde geçiş yapacağı hizmet biriminde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunması ve pozisyonun bulunduğu ildeki devlet ve üniversite hastanesinde kendisi, eşi ve çocukları ile mevzuat uyarınca bakmakla yükümlü olduğu ana ve babasının hastalığının tedavisinin mümkün olmadığına ilişkin sağlık kurulu raporunun kuruma ibraz edilmesi halinde yerine getirilecek.

İller beş gruba ayrılıyor

Çalışmayla, kalkınmada öncelikli yörelerde personel istihdamını daha cazip hale getirmek ve aynı zamanda kamu personelinin bölgeler arasında dağılımında denge sağlanmasını temin etmek amacıyla düzenleme yapılması öngörülüyor.

Çalışmanın ekindeki cetvelde iller beş gruba ayrıldı. Konuyla ilgili esaslarda yapılan değişikliklerde, sözleşmeli personelin brüt tavan ücretinin beşinci grupta görev alanlar için yüzde 25, dördüncü grupta görev alanlar için yüzde 20, üçüncü grupta görev alanlar için yüzde 10 artırılarak tespit edilmesi öneriliyor.

Çalışmaya göre, oluşturulan gruplar ve gruplarda yer alan iller şöyle:

1. Grup iller: Ankara, İstanbul, İzmir
2. Grup iller: Adana, Antalya, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Sakarya.
3. Grup iller: Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Denizli, Düzce, Edirne, Hatay, Isparta, Kırklareli, Kütahya, Manisa, Muğla, Tekirdağ, Uşak, Yalova.
4. Grup iller: Aksaray, Amasya, Artvin, Bartın, Bayburt, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Karabük, karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Tokat, Trabzon, Yozgat, Zonguldak.
5. Grup iller: Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van


Bu haber toplam 1246 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri