Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Bu millet kendi Anayasa`sını yapmalıdır.

05.09.2010 11:37
SP Lideri Numan Kurtulmuş'tan Anayasa ve referandum açıklaması.

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş Gündem Türkiye özel programında gazetecilerinin sorularını cevapladı. Aynı anda 40`ın üzerinde kanaldan canlı yayınlanan programda konuşan Kurtulmuş, ülkenin asıl sahibinin millet olduğunu söyleyerek, "Bu millet kendi Anayasa`sını yapmalıdır. Saadet Partisi olarak bu konuda bir Anayasa Meclisi seçilmesi ve yeni bir anayasa yapılması gerektiğini söylüyoruz" dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş Gündem Türkiye özel programında Ankara`nın usta gazetecilerinin sorularını cevapladı. Aynı anda 40`ın üzerinde yerel, bölgesel ve uydu kanalından canlı yayınlanan programın konusu referandum tartışmaları oldu.

Lale Şıvgın`ın moderatörlüğünü yaptığı programa konuk gazeteci olarak Saygı Öztürk, Yaşar Taşkın Koç ve Deniz Güçer katıldı. Kurtulmuş, Saadet Partisi`nin Anayasa değişikliği sürecinde çok net davranarak başından beri yeni bir Anayasa`nın gerekliğinin altını çizdiğini anlatarak şu ifadeleri kullandı: "12 Eylül Anayasa`sı değişmeli. Saadet Partisi olarak yeni bir Anayasa konusundaki görüşlerimizi yazılı olarak derlenmiş halde hükümete ve kamuoyuna çok önceden açıkladık. Anayasa değişiklik paketi bizim önerilerimizin çok gerisinde olmasına rağmen demokratikleşme ve özgürlükler anlamında atılan olumlu bir adım olduğu için referandumda `evet` denmesinden yanayız.

"Siyasi üsluba ve kamplaşmaya dikkat"

Saadet Partisi Lideri Kurtulmuş, referandumla ilgili meydanlarda yapılan konuşmalarda hem hükümetin hem de muhalefetin üslubunun yanlış olduğuna dikkat çekerek, siyasetçilerin üslubuna dikkat etmesi gerektiğini ve ülkede bir kamplaşma ortamının oluşturulmaması gerektiğini belirtti.

Kurtulmuş, bu ülkenin asıl sahibinin millet olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: "Bu millet kendi Anayasa`sını yapmalıdır. Millet bu ülkenin kira kontratını değil tapusunu üzerine almalıdır. Saadet Partisi olarak bu konuda bir Anayasa Meclisi seçilmesi gerektiğini ve milletin seçtiği ellerle milletin katılımıyla yeni bir anayasa yapılmasını söylüyoruz."

13 Eylül`den itibaren hükümeti sıkıştıracağız

Saadet Partisi Lideri`ne referandumdan nasıl bir sonucun çıkması muhtemel şeklinde bir soru yöneltildi. Kurtulmuş, büyük farkla `evet` ya da `hayır` çıkacağının görülmediğini yüzde 55 civarlarında bir `evet` oyunun çıkabileceğini söyleyerek, "Evet çıkarsa hükümet büyük reformlar konusunda artık mazeret uyduramaz" dedi. AKP`nin yüksek bir oyla seçildiğini hatırlatan Kurtulmuş, "Bu milletin AKP`ye verdiği bir kredidir. Bu krediyi bu güne kadar çok iyi kullanmadı fakat referandumda evet çıkarsa artık Türkiye`de köklü reformlara girişmek gerekmektedir. Seçim Yasası, Meclis İç Tüzüğü`nün de Demokratikleşmesi gerekmekte. Yeni bir Anayasa sürecine girilmesi gerekmektedir. Hükümeti bu konuda 13 Eylül``den itibaren sıkıştırmaya, zorlamaya devam edeceğiz" dedi.

Bu haber toplam 790 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri