Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kurtulmuş: 'Derin yapı çözülecek'

10.09.2010 01:34
Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş referandumun CHP ve MHP içindeki statüko için de sınav mahiyeti taşıdığını söyledi.

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, halkoylamasına sunulan Anayasa değişiklik paketinin millet iradesinin önünü açtığını söyledi. CHP'nin geleneksel algısını değiştirecek adımlar atması gerektiğini belirterek "Referandum CHP'nin statüko ile imtihanıdır" diyen Kurtulmuş, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğolu'nun başörtüsü söyleminden geri adım atmasını da derin CHP'nin refleksi' olarak yorumladı. Kurtulmuş, Kılıçdaroğlu'nun yeni dönemde önünde 3 tane sınav alanı olduğunu söyledi. CHP'nin 'milletin inançları ve Müslümanlık'la uzak' algısını değiştirecek adımlar atmasının Türkiye'ye büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Kurtulmuş, Kılıçdaroğlu'nun 'Başörtü sorununu biz çözeriz' söylemini hatırlatarak şöyle konuştu:

YENİ SÖZLERİ ÖNEMLİ

"Söylem doğruydu ama bundan hemen tornistan edilmesi sanki derin CHP'nin refleksleri olarak görüldü. İkinci alan CHP'nin statüko ile sınavıdır. CHP, Türkiye'deki mevcut bürokratik oligarşinin kurum ve kuruluşlarından destek alalım şeklinde siyaset izliyor algısı var. Kılıçdaroğlu referandumla ilgili iptal başvurusunu geri çekseydi statüko yanlısı görünüşünde ciddi bir iyileşme ortaya çıkacaktı. Yolsuzluk, yoksulluk, gelir dağılımı adaletsizliği gibi konularda CHP'nin yeni dönemde sözleri önemli. Ancak, bu konuları aşmak için Neo liberal politikaları uygulayıp uygulamamak da üçüncü test alanı olacak."

BOYKOT YANKI BULMAYACAK

SP lideri Numan Kurtulmuş, sistemin antidemokratik yapılanmasında en çok zarar görenin Doğu ve Güneydoğu'da yaşayan vatandaşlar olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından seçilmesi için yapılan referandumda en yüksek oyun 23 Doğu ilinden çıktığını hatırlatan Kurtulmuş şunları söyledi: "30 yıldır PKK'dan en çok çeken bölge halkı olduğuna göre, terör örgütünün istekleri doğrultusunda oy kullanmayacağını düşünüyorum. Bu da onların ne kadar demokrasiye yatkın bir haleti ruhi-yede olduklarını gösterdi. Ümit ederim ki, bu anlamda BDP'nin boykot çağrısı yankı bulmayacaktır"'

MİLLİYETÇİ TABAN 'EVET" DİYECEK

MHP'nin anlaşılmaz şekilde son birkaç yıldır statükoyla hareket ettiğini belirten Numan Kurtulmuş, "Türk milliyetçiliğinde devletçi anlayış vardır ama Türk milliyetçileri devletten yana, sisteme karşı olduğunu söylemişlerdir. Bu çerçevede bunu, statükodan yana olmak olarak görüyorum. Yoksa çok geniş milliyetçi tabanda mevcut paketin eksikliklerle birlikte olumlu bulunduğu kanaatindedir. Oradan da bu anlamda ciddi bir evet' oyu çıkacağını tahmin ediyorum" diye konuştu

YAPILAN GÜVEN OYLAMASI DEĞİL

Sürecin iyi yönetilemediğini aktaran Kurtulmuş, Başbakan Erdoğan'ın bazı yanlış söylem ve uygulamalarının da bunda etkili olduğunu savundu. Muhalefetin de bir şey teklif etmediğini ve olumlu hiçbir adım atmadığını belirten Kurtulmuş, referandumun AK Parti için bir güven oylaması olmadığının altını çizdi. Kurtulmuş, hükümetin eleştirileceği yerin genel seçim meydanları olduğunu belirtti. Kurtulmuş, "Demokratikleşme yolunda adım atılması ve millet egemenliğinin önünün açılması için AKP'ye rağmen 'evet' diyoruz" ifadesini kullandı.

HABER: Serbest ÖZDEN / İSTANBUL - BUGÜN

Bu haber toplam 1620 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri