Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bırakın millet karar versin

09.06.2010 14:57
SP Lideri Numan Kurtulmuş: Referandum yoldadır, bırakın millet karar versin

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, anayasa değişikliği ile ilgili olarak, "Anayasa Mahkemesi, başvuruyu mevcut anayasaya göre sadece şekil açısından denetleyebilir." dedi.

Numan Kurtulmuş, "Gerçekten halkın avukatı gibi davranacaksa Kılıçdaroğlu'na bir tavsiyede bulunmak istiyorum, Anayasa değişikliğinin iptali için yaptıkları başvuruyu geri çekmeleri gerekir." şeklinde konuştu.

SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, Anayasa Mahkemesi'nin, şekil bakımından değil de içerik ve esasa yönelik bir inceleme yapması, anayasa değişikliğinin iptali yönünde bir karar vermesinin, bugünkü anayasaya göre kabul edilmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Kurtulmuş, "367 benzeri bir garabetle karşı karşıya kalınabilir. Anayasa Mahkemesi, kısmen dahi iptal ederse bu, millet iradesinin, bürokratik oligarşi tarafından engellenmesi demektir. Anayasa Mahkemesi, diğer tüm mahkemelerimiz gibi millet adına karar veren bir kurumdur. Türk milleti adına karar verilecekse, Türk milletinin vekilleri Meclis'te kararını vermiştir. Referandum yoldadır, bırakın millet karar versin. Kabul edecekse etsin, etmeyecekse etmesin. Anayasa Mahkemesi'nin kendisine verilen yetkileri çiğnememesi gerektiğine inanıyoruz." diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, son günlerde önemli gördükleri sözleri olduğunu ifade eden Kurtulmuş, "CHP'nin klasik 'Cumhuriyet elden gidiyor, 6 milyon işsiz' söyleminin değiştiğini görüyoruz. Eski CHP yönetiminin 'Ergenekon'un Avukatıyız' söylemi yerine Kılıçdaroğlu'nun 'Halkın avukatıyız' açıklamalarını önemli buluyorum. Gerçekten halkın avukatı gibi davranacaksa Sayın Kılıçdaroğlu'na bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Anayasa değişikliğinin iptali için yaptıkları başvuruyu geri çekmeleri gerekir." diye konuştu.

"ACIMIZI KALBİMİZE GÖMDÜK, OLANLARI ASLA UNUTMAYACAĞIZ"

İsrail'in, yardım gemilerine yaptığı baskınla ilgili acılarını kalplerine gömdüklerini ifade eden SP Lideri Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti: "Bu olayı asla unutmayacağız. Bundan sonra olayları soğukkanlı değerlendirmeliyiz. Muhalefet bu olayları iç politika sorunu haline getirmemelidir."

 

Bu haber toplam 1046 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri