Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SPE modeli geliştiriliyor

10 Ekim 2008 / 11:41
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Aracı Kuruluşların Taşıdıkları Faaliyet Risklerinin Önceden Tespit Edilerek Giderilmesine Yönelik 'Erken Uyarı Modeli' Geliştiriyor.
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), aracı kuruluşların taşıdıkları faaliyet risklerinin önceden tespit edilerek giderilmesine yönelik ''Erken Uyarı Modeli'' geliştiriyor.

SPK Başkanı Turan Erol, Erken Uyarı Modeli projesi ve bu konuda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

''Erken uyarı'' sistemine yönelik projenin sektöre en önemli katkısının, sektör ve SPK arasında kurulacak işbirliği olduğunu vurgulayan Erol, ''karşılıklı olarak geliştirilecek güven ve işbirliği sayesinde, aracı kuruluşların faaliyet kurallarına uyumuna yönelik doğru bilgiler, uzaktan erişimle temin edilecek. Bu bilgilerin, geliştirilecek model vasıtasıyla değerlendirilmesi sonucu, aracı kurumların riskli ve güçlendirilmesi gereken faaliyet alanları belirlenecek'' diye konuştu.

Erol, elde edilen veriler çerçevesinde düzenlemelere uyum konusunda gerekli önlemleri almaları için aracı kuruluş yönetim kurulu ile SPK arasında görüşmeler yapılacağını ve SPK'nın aracı kuruluşlara tavsiyelerde, uyarılarda bulunacağını da ifade etti.

Erol, Erken Uyarı Modeli çalışmalarının AB fonları ile desteklendiğini bildirdi.

SPK Başkanı, modelin sadece erken uyarı amaçlı değil aynı zamanda piyasada ortaya çıkan eğilimlerin belirlenmesi, muhtemel risklerin önceden tespit edilerek makro önlemlerin alınmasına da hizmet edecek şekilde oluşturulduğunu söyledi.sondakika
Bu haber toplam 850 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri