Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sponsorsuz takımlar tutunamıyor

12 Mayıs 2008 / 02:58
Sponsorların el çektiği takımlar Süper Lig'de tutunamıyor.

Büyük holdingleri arkasına alarak Süper Lig'e çıkan Anadolu takımları, şaşaalı günleri de bu sponsorları sayesinde yaşıyor. Genelde şehir takımlarına ekonomik katkı sağlayan holdingler, bir süre sonra desteğini çekince futbol takımlarının dağılma süreci hızlanıyor.

Bunun son örneği, bu sezon Manisa'da yaşandı. Manisaspor'u şampiyon yapan, milyonlarca YTL kaynak aktaran Vestel'in kulüpten elini çekmesinin ardından hızlı bir çöküşe geçen Manisaspor sezonun bitimine bir hafta kala son sıradaki Kasımpaşaspor'a mağlup olarak ligden düştü. Lig tarihi, Vestel-Manisaspor arasındaki kan uyuşmazlığının örnekleriyle dolu. En önemli birliktelikler Jet-Pa-Siirtspor; Kombassan-Konyaspor; Dardanel-Çanakkalespor; Uzanlar-Adanaspor ile İstanbulspor; Bilgin Holding-Göztepe; Yimpaş-Yozgatspor arasında yaşandı. Bu takımların Süper Lig serüveni ise uzun sürmedi. Ya holdingleri battı, ya da sponsor olan işadamları para musluğunu kıstı veya kesti. Durum böyle olunca takımların küme düşmesi de hızlandı.

Zorlu Grubu'na bağlı Vestel, 1999-2000 sezonundan itibaren Manisaspor'a sponsor olarak ciddi yatırımlar yapmaya başladı. 2. Lig Yükselme Grubu'ndaki takımın teknik patronluğuna büyük paralarla Mustafa Denizli ve Ali Gültiken'i getiren Vestel, Süper Lig'e çıkamayınca İkinci Lig B Kategorisi'nde takımı şampiyon yaptıktan sonra görevine son verilen teknik direktör Levent Eriş'i tekrar Manisa'ya davet ederek mutlu sona ulaştı. Vestel'i, Manisaspor'dan geçen yıl oynanan Sakaryaspor maçındaki olaylar soğuttu. Kendi evinde 2-2 biten G.Saray maçı sonrasında Vestel'in futboldan, dolayısıyla Manisaspor'dan el çektiği açıklandı. Tarihinde ilk kez Süper Lig'e çıkan Yozgatspor, Yimpaş'ın sayesinde güldü. Sponsorluk kavramının en belirgin örneği Siirt'te yaşandı. Jet-Pa, Sergen, Hamza, Alpay ve Oktay gibi futbolcuları bonservisleriyle Siirt'e getirdi. Jet-Pa'nın ekonomik sarsıntısı Siirtspor'un önce yıldızlarını kaybetmesine, sonra küme düşmesine neden oldu. Uzan Grubu'nun şirketleştirerek bünyesine aldığı Adanaspor ile İstanbulspor'un durumu da farklı değil. Sabah ve atv'nin eski sahibi Dinç Bilgin'in Etibank'ına el konulmasından sonra amatör kümeye kadar düşen Göztepe de sponsor kurbanı. Çanakkale'yi Süper Lig'e taşıyan Dardanel'in patronu Niyazi Önen de kulübe ekonomik desteğini azaltınca takım İkinci Lig'e düştü.

Sponsorlar, halkla bütünleşemiyor

Yard. Doç. Dr. Ahmet Talimciler (Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi): Türkiye'deki kulüp-sponsor ilişkilerinde kuruluşlarından itibaren problem var. Sponsorların yönetimde söz sahibi olmak istemeleri problem çıkarıyor. Sponsorlar taraftarı olan takımları tercih ediyor. Ülker'in büyük takımlara sponsor olması bunun en güzel örneği. Manisa'nın ne kadar taraftarı var ki? Taraftarlar da, sponsor parayı versin, başarı gelsin istiyor. Kent bütünleşmesi sağlanamıyor. Aksi takdirde Türkiye'de büyük kulüpler dışında başarılı olmak mümkün gözükmüyor.

Camiayı yok saymak büyük hata

Prof. Dr. Mustafa Ferit Acar (Futbol uzmanı): Sporda futbolun dışındaki sponsorluklar güzel işliyor. Futbol kulüplerinin yapılanmasına baktığımızda, camialar var. Hiçbir firma camianın başına geçip tek olamaz. Bir Milan, Milano'yu temsil ediyor. Milan'a sponsor olan kimse tek söz hakkına sahip olamaz. Futbolda kulüp, sosyal birlikteliktir. Sponsorlar, kendi fabrikasını, işletmesini işletir gibi kulübü yönetmek istiyor. Camialar yok sayılmak isteniyor. Sosyal yönü ıskaladığı müddetçe futbolda sponsorlukta başarı sağlanmaz.

Zaman - Mustafa Yüksel

Bu haber toplam 846 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri