Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SSK'lılara Kötü Haber!

28 Haziran 2008 / 08:50
Bu haber SSK'lıyı üzecek. 1 Temmuz'dan itibaren ilaç ihtiyacı karşılanmayabilir. İlaç parası cebinizden çıkacak. Neden mi?
Sosyal Güvenlik Kurumu ile Türk Eczacıları Birliği arasındaki 2008 Yılı İlaç Alım Protokolü görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı ve görüşmeler tıkandı.

1 Temmuz’da yürürlüğe girmesi gereken ve kamu çalışanlarının ilaç alım koşullarını belirleyen protokolde anlaşma sağlanamaması üzerine 51 eczacı odası yarın Ankara’da olağanüstü toplanacak. Yapılan toplantı sonucunda eczanelerin kepenk kapatma eylemi yapabileceği öğrenilirken, 1 Temmuz’a kadar SGK ile anlaşmaya varılmadığı takdirde ise, kamu çalışanlarının ilaç ihtiyaçlarının karşılanamaması tehlikesi doğacak.

ECZACILARIN TALEBİ VAR

SGK ile anlaşamayan eczacıların talepleri ise şu şekilde sıralandı:

-Kurum ıskontosu kesinlikle protokolde yer almamalıdır. Ayrıca, bilinmelidir ki, bizler eczacıyı potansiyel suçlu olarak gösteren cezai hükümlerin ağırlıklı olarak bulunduğu bir Protokolü mesleki saygınlığımızı zedeleyici bir unsur olarak değerlendiriyor ve eczacıya yönelik böylesi bir yaklaşımı kabul edilemez buluyoruz.

-Diğer yandan, ilaç firması ve sosyal güvenlik kurumu arasındaki maddi ilişkinin bedelini eczacılar ödemekte, son üç yıldır kamu kurum ıskontolarının perakende satış fiyatı üzerinden yapılması nedeniyle, eczacılar yüzde 3’lere varan bir haksız ekonomik kayba uğramaktadır. İlaç şirketlerinin kamu kurum ıskontosunun eczane üzerinden yapılması uygulaması derhal sonlandırılmalıdır.

-Buna ek olarak, hem kamuyu koruyan, hem de eczaneler arasında adil dağıtımı gerçekleştirerek düşük sermayeli eczanelerin ayakta kalmasını ve sağlık hizmeti vermeye devam etmesini sağlayan mevcut reçete dağıtım sistemlerinin korunması ve geliştirilmesi, olmazsa olmazlarımızdandır.”

ÜLKENİN YÜZDE 90'INI İLGİLENDİRİYOR

Adana Eczacı Odası Başkanı Burhanettin Bulut, 2008 yılı ilaç alım protokolünün, 1 Temmuz tarihinde yürürlüğe girecek olmasına rağmen, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türk Eczacılar Birliği (TEB) arasındaki görüşmelerin halen neticelenmediğini belirtti.

Bulut, düzenlediği basın toplantısında, her yıl SGK ile TEB arasında sigortalıların eczanelerden ilaç alım koşullarını belirleyen protokol imzalandığını, özellikle son üç yıldır yapılan protokollerin ciddi tartışmalar ile sonuçlandığını anımsattı.

Her yeni protokolün vatandaşın ilaca ulaşımında yeni kısıtlamalar getirdiğini ve eczacıların hak kayıplarına neden olduğunu savunan Bulut, ülkenin yüzde 90'ını ilgilendiren protokolün bir hafta gibi kısa bir zaman içinde yürürlüğe girecek olmasına rağmen, görüşmelerin neticelendirilemediğini söyledi.

Bulut, 2005 yılında SSK'lıların serbest eczanelerden ilaç ve eczacılık hizmeti alabilmesi adına yapılan protokol için verilen tavizlerin bugün eczaneleri kapanma noktasına getirdiğini ve giderek sıkıntının arttığını bildirdi.

Yaşanan sıkıntıları ve haksızlıkları başta SGK yetkilileri olmak üzere tüm sektör bileşenlerinin bildiğini savunan Bulut, şunları kaydetti:

''Adeta her gün önüne yeni sıkıntılar konulan bir meslek grubu olarak iflas noktasına gelmiş meslektaşlarımızın sayısı, tüm eczacıların üçte birine yaklaşmıştır. Yapılan araştırmalar 8 bin 500 eczacının gizli iflasta olduğunu somut olarak ortaya koymaktadır. Böyle bir durumda mesleğimizi ekonomik kayıplara uğratacak maddelerin protokolde yer alması girişimi, kasıtlı bir davranış olarak algılanmalı.''

Bulut, öte yandan, son 3 yıldır kamu kurum indirimlerinin perakende satış fiyatı üzerinden yapılması nedeniyle, eczacıların yüzde 3'lere varan haksız ekonomik kayba uğradığını dile getirdi.
Bu haber toplam 984 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri