Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kadın STK'ları "evet" diyecek

01.09.2010 14:05
12 Eylül'de yapılacak olan referanduma kısa bir süre kala Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde bulunan bazı kadın STK temsilcileri Diyarbakır'da toplanarak bir açıklama yaptılar.

Ofis semtinde biraraya gelen kadın 29 kadın STK'sı referanduma "Evet" diyeceklerini açıkladı. Sivil Toplum Platformu adına açıklamayı okuyan Şahadet Çitil, "Biz STK'lar olarak bu Anayasa değişikliğine 'Evet' diyoruz. Çünkü yaklaşık 90 yıllık Cumhuriyet tarihinde, bu halk 1921'den sonra ikinci kez, darbeciler ya da diktatörler

tarafından değil, kendi seçtiği temsilcileri tarafından hazırlanmış bir Anayasa değişikliği doğrudan kendi oylarıyla kabul edilecek ya da reddedilecek. Anayasa'nın tamamen değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Talebimiz daha özgürlükçü, daha sivil ve kuşatıcı bir anayasanın hazırlanmasıdır. Ancak önemli bazı değişiklikleri kapsayan bu paketi demokratikleşme anlamında büyük bir adım olarak görüyoruz. Referanduma sunulan Anayasa değişikliği ile 12 Eylül 1982 cuntasının Anayasası'nda köklü bir değişiklik yapılmış olacaktır. Kadın STK'lar olarak kadınlar başta olmak üzere bütün halkımızı anayasal haklarını kullanmaya davet ediyoruz. Hemcinsellerimizi özgür iradelerine sahıp çıkarak sandık başına gitmeye ve anlamlı içeriği itibariyle ilk sivil Anayasa değişikliğine 'evet' demeye davet ediyoruz" dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 952 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri