Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Stratejik noktalar ap açık

21 Temmuz 2008 / 13:49
Bir çok ülke önemli tesislerini Google'den sildiriyor. Türkiye ise askeri tesisleri dahil bir çok yeri Google'de sergiliyor..!
Google Maps ve Earth'in görüntülerini vermediği stratejik yerlerden bazıları belirlendi. Başta Amerika olmak üzere bir çok ülke kendileri için stratejik yerlerin haritalarda görüntülenmesini engellerken Türkiye'nin tesisleri sereserpe yayınlanıyor.

Hayatımıza 2004 yılında giren Google Earth, soğuk savaş yıllarının en mahrem bilgileri olan uydu haritalarını sıradan insanların parmağının ucundaki ücretsiz bir hizmet haline getirdi. O andan itibaren milyonlarca kişi dünyanın dört bir köşesini didik didik ederek uydu fotoğraflarındaki enteresan ayrıntıları avlamaya başladı.

Hindistan ve Irak gibi kimi hassas bölgelerde teröristlerin saldırı planlarını Google'ın harita sisteminden faydalanarak yaptığı ortaya çıkması da endişelerin üstüne tuz biber ekti. Google da kendine gelen uyarı, istek ve şikayetler doğrultusunda kimi alanları haritalarından dijital olarak sildi ya da mozaikleyerek anlaşılmaz hale getirdi.

Türkiye'nin iki önemli merkezlerinden biri olan Başbakanlık binası
tüm yönleriyle Google kullanıcılarının hizmetinde! Hatta görüntüler
sisteme eklenen çok yeni fotoğraflarla da destekleniyor. Giriş
çıkışlardaki güvenlik sistemi de yine fotoğraflarda yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı ise Başbakanlığa göre biraz daha korunaklı.
Köşk yer sistem de yer alsada en azından güncel fotoğraflar
bulunmuyor. Öte yandan Google'de yine Köşk'e ait güvenlik
sistemlerini de kullanıcılar yine rahatlıkla görebiliyor.


İşte her geçen gün biraz daha uzayan bu listeden sizin için derlenen birkaç örnek ve Türkiye karşılaştırmaları;

Beyaz Saray: ABD Başkanı'nın resmi konutu olan bu bina görünür ve görünmez birçok güvenlik önlemiyle korunuyor. Altında nükleer saldırıya bile dayanıklı bir sığınak ve tünel sistemleri olan yapının uydu görüntüsünde çatısındaki güvenlik tedbirleri dijital olarak silinmiş.


Capitol Hill: Yine ABD'nin başkenti Washington D.C.'de yer alan bu bölge Parlemeno, Yüksek Mahkeme ve Milli Kütüphane'yi içinde barındırıyor. Yayıldığı 5 kilometre karelik alanın içindeki 35 bin kişilik nüfusuyla da şehrin en yoğun bölgelerinin başında geliyor. Bu nüfusu oluşturanların önemi de Google'ın sansürüne yeterli gerekçe oluşturmuş. Yayındaki resimler çok eski tarihlere dayanıyor.(http://getir.net/bhg).
Şatt-el Arap Oteli: Irak'ta bulunan bu meşhur otel ağırladığı 'önemli' misafirleri yüzünden ülkedeki muhaliflerin de dikkatinin her an üstünde olduğu bir alan. Binaya yapılan bir bombalı saldırı sonucunda yakalananların planı Google uydu haritalarından yaptığının ortaya çıkması onun da üstünde dijital bir silginin çalışmasına yol açtı. (http://getir.net/bhh)

Geilenkirchen NATO Üssü: Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu NATO'ya bağlı ülkelerin ortak kullandığı bu tesis erken saldırı uyarısı ve hava savunması için özelleştirilmiş. Güçlü bir radar sistemi ve avcı uçağı filosu bulunan hava üssünde Türk Hava Kuvvetleri pilotları da görev yapıyor. Ama onları Google'dan seyredemiyoruz. (http://getir.net/bhi)

Dick Cheney'nin evi: ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney cadılar bayramında şeker toplamaya gelecek çocuklardan ya da dünya barışına katkılarından dolayı kendini tebrik etmek için kapısında sıraya dizilecek barışseverlerden bunaldığından olsa gerek evinin uydu görüntüsünü engelleten tek politikacı olma özelliğine sahip. (http://getir.net/bhj)

Not: Her bölümün altındaki linkleri adres çubuğuna yapıştırız. İlgili adresler Google'deki adreslerin kısaltılmış adresleridir.

Kaynak:
Bu haber toplam 952 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri