Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Su Eylem Planı Hazır

06 Haziran 2008 / 08:56
Hükümet Su Eylem Planı ile 2040'a kadar Türkiye'nin 81 ilinde su sıkıntısı yaşanmaması için idari ve mali olarak yeni tedbirler almaya hazırlanıyor.
Türkiye'de birçok ilde yaşanan su sıkıntısı Hükümeti harekete geçirdi. Bakanlar Kurulu'nda yeşil ışık yakılan Su Eylem Planı'yla Hükümet, 2040'a kadar Türkiye'nin 81 ilinde su sıkıntısı yaşanmaması için idari ve mali olarak yeni tedbirler almaya hazırlanıyor. Bu çerçevede Su Bakanlığı'nın kurulması da gündemde. Çevre ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Su Eylem Planı'yla, il merkezlerinin acil içmesuyu ihtiyaçlarının 2013 yılına kadar, uzun vadeli içmesuyu ihtiyaçlarının ise Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yılı olan 2023 yılına kadar yapılacak yatırımlar ile karşılanması hedefleniyor.

29 MİLYARLIK YATIRIM

81 İl Merkezi'nin, içme kullanma ve endüstri suyu temini eylem planına göre, kısa vadeli olarak 81 il merkezinde 2008-2013 yılları arasında içme suyu temini için toplam olarak yaklaşık 2.9 milyar YTL yatırım yapılacak. Bu yatırımla, İstanbul ve Ankara'nın da aralarında yer aldığı 11 ilimizin sıkıntısı giderilecek. Orta vadeli olarak, içme suyu temini için yeni baraj ve göletler kurulacak. Şu nda su ihtiyacı olmayan, ancak önümüzdeki yıllarda ihtiyacı olacak illerin ihtiyaçları karşılanacak.

UZUN VADELİ HEDEFLER

Uzun vadeli olarak hâlihazırda, birçok il merkezimizin şebeke işletme sistemi yüzünden yüzde 70'lere varan kayıp-kaçağın önüne geçilecek. Kaynaktan şehre verilen suyun sağlıklı ve yeterli bir şebeke ile kullanıcıya iletilmesi sağlanacak.

HAVZA BAZLI TEMİN

İçme suyu temini ile atıksu faaliyetlerinin tek elden planlanması sağlanacak. İl merkezlerimize su temini için geliştirilen projelerin civar yerleşimlerin de ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde havza bazında tasarlanması sağlanacak. Böylece bir havzada olası kuraklığa karşı diğer havzadan su desteği alınarak, susuzluğun önüne geçilecek.
Kaynak:
Bu haber toplam 798 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri