Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suç:" Görevi kötüye kullanmak"

23 Temmuz 2008 / 14:10
Danıştay , Maliye Bakanlığı müsteşarı, Personel Genel Müdürü ve Devlet Denetleme Kurulu Başkanı hakkında soruşturma vizesi verdi.

Danıştay 1. Dairesi, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, Personel Genel Müdürü Ümit Aksoy ve Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Cemal Boyalı hakkında 'görevi kötüye kullanmak' suçlarını işledikleri iddiasıyla soruşturma vizesi verdi. Danıştay, BM terör listesinde adı geçen Suudi asıllı işadamı Yasin El kadı hakkında rapor hazırlayan ve çok sayıda politikacıyla işadamının vergi bilgilerine girmekle suçlanarak meslekten çıkartılan Maliye Müfettişi Hamza Kaçar'ın savunma hakkını kısıtladıkları gerekçesiyle Aktan, Aksoy ve Boyalı hakkında yargılama kararı verdi.
Aktan, Aksoy ve Boyalı hakkında 'görevi kötüye kullanmak' suçunu işledikleri iddiasıyla Maliye Bakanlığı'ndan izin istendi. Maliye Bakanlığı, yargılama vizesi vermeyince görevden alınan Kaçar, karara itiraz etti. İtirazı görüşen Danıştay 1. Dairesi, Maliye Bakanlığı'nın soruşturma izni verilmemesine ilişkin kararının kaldırılmasına oybirliğiyle karar verdi.

-MALİYE BÜROKRATLARINA 'SAVUNMA HAKKINI KISITLAMA' İNCELEMESİ

Kararda şöyle denildi:
“Amirleri hakkında yersiz iddialarda bulunmak ve iftira etmek iddiasıyla Hamza Kaçar hakkında disiplin soruşturmazsı düzenlenen raporda, adı geçen hakkında memurluk sıfatıyla bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunduğundan bahisle Devlet memurluğundan çıkarılmasının önerildiği, bu öneri hakkında karar verilmek üzere dosyanın Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edildiği, adı geçenden savunmasını 7 gün içinde Kurul'a gönderilmesinin istendiği, bunun üzerine Hamza Kaçar vekili Refik Ali Uçarcı'nın savunma yapılabilmesi için yazılı belge ve diğer delillerin incelenmesi, inceleme sonrasında belgeye ihtiyaç duyulması halinde belge örneklerinin kendilerine verilmesinin Kuruldan talep edildiği, belgelerin verilmesinin mümkün olmadığının şikayetçi vekiline bildirildiği görülmekte olup, soruşturma raporuyla hakkında Devlet memurluğundan çıkarılma cezası önerisi getirilen ve bu öneri uyarınca savunması istenen kamu görevlisine ve vekiline yapılacak savunmaya esas olmak üzere soruşturma raporu ve eklerinden istenen belgelerin bir örneğinin verilmesinin savunma hakkının hukuka aykırı olarak kısıtlanması sonucunu doğurduğu, bu nedenle ilgililere isnat edilen eylemin, haklarında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunduğu anlaşıldığından itirazın kabulüyle Maliye Bakanının soruşturma izni vermemesine ilişkin kararın kaldırılmasına, dosyanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine oybirliğiyle karar verildi."
Danıştay'ın bu kararının ardından Aktan, Aksoy ve Boyalı hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı 'görevi kötüye kullanmak' suçunun işlenip işlenmediğine karar vermek için soruşturma başlatacak. Soruşturma sonrası dava açılınsa, iddianame Yargıtay'a gönderilecek.
(ANKA)
Kaynak:
Bu haber toplam 1178 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri