Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sudan devlet başkanı soykırmdan dava

14 Temmuz 2008 / 15:07
Uluslararası Ceza Mahkemesi (Ucm) Savcısı Luis Moreno Ocampo, Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan El Beşir Hakkında Darfur Bölgesinde Soykırım Yaptığı, İnsanlığa Karşı Suç İşlediği ve Dafur'da Savaş Suçu İşlediği Gerekçesiyle Dava Açtı.
Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) savcısı Luis Moreno Ocampo, Sudan Devlet Başkanı Ömer Hasan El Beşir hakkında Darfur bölgesinde soykırım yaptığı, insanlığa karşı suç işlediği ve Dafur'da savaş suçu işlediği gerekçesiyle dava açtı.

Savcılık iddianamesinde, Beşir'in kontrolündeki güçler ve ajanların en az 35 bin sivili öldürdüğü, çatışmalar yüzünden evlerini terk edenlerden 80 bin ila 265 bininin yavaş yavaş ölümüne neden olduğu ileri sürüldü.

UCM savcısı, yönelttiği iddialar kapsamında yargıçlardan Beşir'in tutuklanması için müzekkere yayımlamalarını talep etti.

İddianamede, Beşir'in başka kişiler eliyle, Darfur'daki Fur, Masalit ve Zağava etnik gruplarına devlet aygıtları, silahlı güçleri ve milis/Cancavit güçlerini kullanarak soykırım suçu işlediği belirtildi. Savcı, Beşir'i cinayet, Darfur halkını yok etme, işkence, tecavüz ve 2,9 milyon kişiyi göçe zorlama nedenlerinden insanlığa karşı suç ve savaş suçu işlemekle de itham etti.

Savcı, Beşir hakkında müzekkere yayımlamasının yanı sıra Sudan Devlet Başkanının malvarlıklarına el konulmasını da istedi.


sondakika.com
Bu haber toplam 728 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri