Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suikast İhbarı Belgelendi

12 Ekim 2008 / 11:14
Tetikçi Ogün Samast'ın 'Büyük abi'si olarak bilinen polis muhbiri Erhan Tuncel'in Dink suikastını ihbar ettiği belgelendi.
Büyük abi' Tuncel'in, Dink suikastını ihbar ettiği belgelendi. İstihbarat Daire Başkanı Akyürek, mahkemeye gönderdiği üst yazıda, Tuncel'in 11 defa yüz yüze 10 defa da haber raporu şeklinde emniyete bilgi verdiğini kaydetti.

GAZETECİ Hrant Dink cinayetinde tetikçi Ogün Samast'ın 'Büyük abi'si olarak bilinen polis muhbiri Erhan Tuncel'in Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesin'deki dosyası, ilk duruşmadan yaklaşık 15 ay sonra dava dosyasına girdi. Davanın 2 Ekim 2007'de görülen ikinci duruşmasında, soruşturmayı yürüten savcılara gönderilen ve incelendikten sonra imha edilen dosyanın mahkemece istenmesinin unutulduğu ortaya çıkmış, avukatların sözkonusu dosyanın davaya eklenmesi talebi ret edilmişti. Dosyaya göre, yardımcı istihbarat elemanı olarak tutulan Tuncel, 11 kez yüz yüze, 10 kez de haber raporu şeklinde emniyete bilgi vermiş. 10 haber raporundan son ikisinde, Dink cinayetine ilişkin ihbarda bulunmuş.

Dink suikastı davasının görüldüğü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 06 Şubat 2008'de İstihbarat Daire Başkanlığı'na gönderdiği yazıda İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nca incelendikten sonra imha edildiği belirtilen dosyaların avukatların talebi üzerine onaylı suretinin taraflarına gönderilmesini istedi. Bunun üzerine İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, gizlilik derecesi yüksek 90 sayfa belge ve iki sayfa bilgi notunu içeren üst yazıyı mahkemeye gönderdi.

İHBAR İSTANBUL'A İLETİLDİ

10 Nisan 2008 tarihli bilgi notunda mahkemece yöneltilen bazı sorular cevap buldu. 17 Kasım 2004'den itibaren yardımcı istihbarat elemanı olarak kayıt altına alınan Tuncel'in bu sırada telefonlarının da dinlendiği ancak güvensiz tavırları nedeniyle 17 Kasım 2006'da Trabzon Emniyeti'nin önerisiyle 23 Kasım 2006'da kayıtlardan çıkarıldığı belirtildi.

Bilgi notunu devamında Tuncel'in istihbarat elemanı olarak çalıştığı dönemde İstihbarat Daire Başkanlığı'na toplam 11 adet buluşma, 10 adet de haber raporu gönderdiği belirtildi. 17 Şubat 2006 ve 12 Nisan 2006 tarihli 9 ve 10 numaralı haber notlarında Yasin Hayal'in 'Fırat (Hrant) Dink'e yönelik bir eylem gerçekleştirebileceği' bilgisine yer verildiği anlatıldı. Aynı bilginin 17 Şubat 2006'da resmi yazı ile İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne gönderildiği kaydedildi. 12 Nisan 2006 tarihli 10 numaralı buluşma raporunda ise Tuncel'in 'Hayal'in Hrant Dink'e yönelik eylem düşündüğünü söylemiştim' dediği ifade edildi.
Kaynak:
Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri