Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suikast silahının ATO'da ne işi var?

01 Temmuz 2008 / 16:50
ATO Meclis Başkanı Nuri Gürgür, “Ergenekon” soruşturması kapsamında gözaltına ATO Başkanı Sinan Aygün'ün 10 Nisan 2008 tarihinde ofisindeki tuvalette bozuk olan şofbenin tamiri sırasında gizlenmiş Glock marka bir tabanca bulunduğunu açıkladı.
Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Başkanı Nuri Gürgür, ATO'da yaptığı açıklamada, Aygün'ün ATO'daki çalışma ofisinin arka odasındaki tuvalet kısmında bulunan şofbenin bozulması üzerine tamirci çağrıldığını anlattı. Tamircinin tamirat işlemini yaparken bir Glock marka tabancanın yere düştüğünü ifade eden Gürgür, bunun üzerine olaydan 10 Nisan Polis Karakolu'nun haberdar edildiğini bildirdi.

Aynı gün saat 18.30'da gelen emniyet görevlilerinin tabanca ile ilgili tutanak tuttuklarını anlatan Gürgür, halen bu olayla ilgili Emniyetten kendilerine ulaşan bir açıklama olmadığını söyledi.
“Tabanca nedir? Bir eylemde kullanılmış mıdır? diye açıklama gelmedi” diyen Gürgür, ancak bu olayın son derece ilginç olduğunu söyledi. Gürgür, şunları kaydetti:

“Bu tabancayı oraya koyan Sinan Aygün olamayacağına göre, onun dışında da bu alanı başka kullanacak insan olmayacağına göre, bu tabanca oraya kimin tarafından ve ne amaçla yerleştirildi?
Eğer o gün tesadüfen şofben bozuk olmasaydı, tamirci bu tamiri yaparken bu tabanca oradan düşmemiş olsaydı işte şimdi burada yapılacak olan araştırmada tabanca elbette bulunacaktı ve doğal olarak bu tabancanın Sinan Aygün tarafından oraya konulmadığını anlatmak mümkün olmayacaktı.
Olay son derece ilginç ve düşündürücüdür. Bu olayı herkesin düşünmesini özellikle isterim.”

ATO Meclis Başkanı Gürgür, odada emniyet güçlerince arama işlemi sürerken gazetecilere yaptığı açıklamada, Aygün'ün toplumun her kesimiyle her an ilişki içinde bulunan bir kişi olduğunu belirterek, “Bu açıdan soruşturma kapsamında olan bazı isimlerle görüşme yapması son derece doğaldır” diye konuştu.
Gürgür, ATO Başkanı Aygün ile 10 yıla aşkın süredir görev yaptığını, Aygün'ün odadaki temasları ve çevresini yakından bildiğini ve izlediğini söyledi.
Aygün'ün kamuoyunca yakından tanınan bir isim olduğunu belirten Gürgür, “Onun çok hareketli bir insan olduğunu, geniş bir toplum kesimiyle her an ilişki içinde bulunduğunu, sivil-asker her kesimle, siyasetçilerle görüşmeler yaptığını herkes bilir. Bu açıdan Sinan Aygün'ün soruşturma kapsamında olan bazı isimlerle görüşme yapması son derece doğaldır” dedi.

Soruşturmayı yapan kişilerin, “yaşanmakta olanların, bir komplonun, yasal olmayan bir girişimin unsuru olduğunu ortaya koymalarının görevleri olduğunu” ifade eden Gürgür, ATO'nun 120 binden fazla üyesi bulunduğunu, Aygün ile ilgili gelişmeler üzerine yüzlerce insanın ATO'yu arayıp neler olduğunu sorduğunu ve kendilerinin buna henüz bir cevap veremediklerini anlattı.
ATO'nun Türkiye'nin ikinci büyük mesleki sivil toplum kuruluşu olduğunu vurgulayan Gürgür, bu olayın sadece Sinan Aygün'ün şahsını değil, 120 binden fazla üyesi olan bu kurumu da ilgilendirdiğini söyledi.

“ATO MECLİSİNİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞIRDIK”

Bu kadar geniş bir çevrenin ilgi alanındaki konunun, basit bir soruşturma içerisinde sürüncemede bırakılmasının kabul edilebilir olmadığını belirten Gürgür, şöyle devam etti:

“Bu açıdan bir kere şeffaflık ve açıklık, herkes için temel bir görevdir. Sadece burada Sinan Aygün'ün veya belli bir siyasi kesimin değil, herkesin, özellikle yasaları uygulamak durumunda olan herkesin son derece açık ve şeffaf olmak gibi bir yükümlülüğü var. O yüzden biz, yakın bir zaman içerisinde bu olayın sonuca bağlanmasını ve sürüncemede bırakılmamasını özellikle istiyoruz. Bununla ilgili olarak yarın saat 11.00'de ATO Meclisini olağanüstü toplantıya çağırdık. Konuyu Mecliste görüşeceğiz ve bir an önce ele alınması konusundaki bizim camiamızın talebini orada da dile getireceğiz.”

Bir gazetecinin, Sinan Aygün'ün soruşturma kapsamındaki bazı kişilerle görüşmesinin doğal olduğuna ilişkin sözlerini hatırlatarak, kimleri kastettiğini sorması üzerine Gürgür, “Benim ifade ettiğim; Sinan Aygün'ün bugün bir kısmı gözaltına alınan insanlar veya alınması ihtimali olan insanlarla görüşmesi doğal diyorum. Bu açık bir cevap” diye konuştu.

“NEŞELİ HALİNİ MUHAFAZA EDİYOR”

Gürgür, bir başka soru üzerine, Aygün ile ATO'da devam etmekte olan arama sırasında görüştüğünü, Aygün'ün son derece rahat ve müsterih olduğunu ve herhangi bir endişe taşımadığını gördüğünü anlattı.
Nuri Gürgür, “Her zamanki gibi neşeli halini muhafaza ediyor, hiçbir sıkıntısı yok” dedi.

Aygün'ün evindeki aramanın 4 saat sürdüğüne de işaret eden Gürgür, evinden kayda değer herhangi bir eşya alınmadığını bildirdi.
ATO Meclis Başkanı Gürgür, “Sayın Aygün İstanbul'a götürülecek mi?” sorusuna ise “Götürüleceği ifade ediliyor, dediğim gibi herşey müphem, açıklık yok. Yani İstanbul'a götürüldüğü zaman orada ne olacak? Bilgisine başvurulduktan sonra nasıl bir işlem yapılacağını bilmiyorum” yanıtını verdi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1168 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri