Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Süleyman Demirel'den türban yorumu

29.09.2010 18:09
Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e türban sorununun çözülüp çözülmeyeceği soruldu. Baba bu soruya ilginç bir cevap verdi.

Her zaman, her konuda kendine has üslubuyla yorum yapar ve gündemde öyle kalır Süleyman Demirel..  Bu kez "Bir bilen" sıfatıyla ona Türkiye'yi bir süredir yeniden meşgul eden türban sorunu, AK Parti ile CHP'nin bu konuda ortak bir mutabakat yapmaları hususu soruldu. Yine kendine has üslubuyla cevap verdi Demirel:

"Türban sorununu tek başına niye çözemiyor bu insanlar? Niye AK Parti, sekiz senedir çözemedi? Gücü mü yok. Yani kanunla oluyorsa niye çözemiyor? Türban sorunu Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve AİHM tarafından reddedilen bir konu. Yani mesele kanunla, milletvekili sayısıyla olacak iş değil. Çetrefilli bir konu."

Demirel, anayasa değişikliğiyle ilgili soruya karşılık ise şunları söyledi: "Kim Anayasa ile ilgili düzenleme yapmak istiyorsa yapsın. Mani yok yani. Zamanlamasına, yapacak olanlar oturup karar versin. Doğrusu neyse onu yapsınlar." 

Başkanlık sistemiyle ilgili tartışmalara da değinen Süleyman Demirel, geçmişte kendisinin de bunu savunduğunu hatırlattı. Bugünkü şartlarda başkanlık istemiyle ilgili düşünülüp tartışmalar yapılması gerektiğini söyleyen Demirel, "Başkanlık sistemi, sadece bir değişiklikten ibaret olmaz. Sistemde değişiklikler yapmak lazım. Bunları Türkiye kaldırabilir mi, bunun zamanı şimdi mi? Türkiye, o sistemi bugünkü şartlarla işletebilir mi, bugünkünden daha iyi işletebilir mi düşünmek lazım. Türkiye'nin daha iyi yönetilmesi lazım. Eğer bu yönetme kişilerden değil de sistemden geliyorsa, sistemi düzeltmek lazım. Yok kişilerden geliyorsa, kişileri değiştirmek lazım. Hem sistemden hem kişilerden geliyorsa, hem sistemi hem kişileri doğrultmak lazım. Her Türk vatandaşı bunu yapmakta serbest. Bunlar daha çok tartışılacak." yorumunda bulundu.

CHP'den istifa eden İlhan Kesici'nin DP'nin başına geçeceği iddialarıyla ilgili konuşmak istemeyen Demirel, "Kendilerinin beyanları var. Beni hiç bu konuya sokmayan." demekle yetindi.

 Demirel, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın tutuklanmasına da üzüldüğünü söyledi. Avcı'nın, yazdığı kitap dolayısıyla tutuklanıp tutuklanmadığı şeklindeki soru üzerine şunları söyledi: "Fevkalade üzüntüyle karşıladım. Yani o kitaptan dolayı mıdır, değil midir hiç önemi yok. Bu safhada olması fevkalade üzüntü verici."

Terör ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın Kuzey Irak'ta yaptığı görüşmelerle ilgili de konuşan Demirel, "Şimdi süreç cereyan ediyor. Bilemem ne getirdiğini, arkasında ne var bilmiyorum. Bunlar hassas konular, hassas konuları ayaküstü konuşmak doğru olmaz. Şurasını burasını eleştirebiliriz de ümit ederim ki atılan adımlar iyi netice versin." temennisinde bulundu

Bu haber toplam 2206 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri