Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Süleyman Demirel'in karanlık tarihi

27.07.2009 13:26
Demirel aktif siyasette değil ama yakın tarihin en kilit ismi. Faili meçhullerle ilgili sözleri eski defterleri gündeme getirdi.
Nazım Alpman, İnternethaber'den yazdı...

Demirel'in 'karanlık' tarihi

Türkiye'nin başına konmuş en büyük talih kuşlarından biri olan Süleyman Demirel, her dönemde ilgi çeken bir politikacı oldu.

Bu özelliğini günümüzde de koruyor.

Son olarak Ankara'daki Mısır Büyükelçisi Alaa El Hadidi, ülkesinin milli günü için verdiği kabul töreninde Demirel yine başroldeydi. Üstat konuşmayı şehvetle sevdiği için önüne uzatılan hiçbir mikrofonu geri çevirmeme geleneğine sahiptir. Her mikrofona uygun bir demeç mutlaka verir.

Ankaralı meslektaşlar da bu özelliğini yakından bildikleri için her telden sormuşlar... Demirel de hepsine uygun cevaplar vermiş.

1994'te Şemdinli'ye bağlı Ormancık köyünde güvenlik kuvvetlerince gözaltına alınıp bir daha kendilerinden haber alınamayan 12 köy korucusuyla ilgili olarak Hakkâri CHP milletvekili Esat Canan, "konuyu Demirel biliyordu" şeklinde bir açıklama yaptı. Canan, Demirel'in kendisine söylediğini de açıkladı:

-Devlet adam öldürmez!

Gazeteci arkadaşlar bunu hatırlatıp, sordular Demirel de cevap verdi:

-Ne diyecektim? Devlet adam öldürür mü, diyecektim?

Demokrasinin annesine karşı olan hassas yakınlığı nedeniyle, kendi taraftarları ona "Demokrasinin Babası" adını layık görmüşlerdi. Baba devlet-öldürme ilişkisi üzerine son derece veciz bir cümle daha sarfetti:

-Devlet, devlet politikası gereği adam öldürür, diğeri cinayettir!

Söylediği anda ne dediğinin farkına varıp ertesi gün düzeltti. Ama kamuoyu onun ilk söylediğine itibar ediyor. Biz de öyle... Çünkü Demirel'in -yanlışlıkla- ağzından "kaçan devletin öldürme yetkisi" meselesini daha önce de okuduk. Kutlu Savaş bunu "Susurluk Raporu"nda ayrıntı olarak yazdı:

-Devletin adam öldürme yetkisi vardır. Ancak bu yetki çok alt düzeylere kadar inen bir yaygınlık kazanmıştır.

Devletin bu faaliyeti, üst düzeyde sorumluluk almış bütün yöneticiler tarafından biliniyor. En çok da Demirel tarafından... Bütün büyük operasyonlardan -nedense- hep onun haberi oluyor. Mesela 1977'de 3 Haziran günü CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit'e Sheraton Oteli'nin çatısından dürbünlü tüfekle ateş edileceğini Demirel biliyordu. Sonuçlarına kaldıramayacağı için ifşa etti, Ecevit'e telefonla söyledi.

Aradan yıllar geçti, Azerbaycan'da içlerinde Türk ülkücülerinin de bulunduğu bir darbe yapılacağını yine Demirel biliyordu. Yakın dostu Haydar Aliyev'e o söyledi. Bu özel bilginin bir diyeti de vardı. Baba, Cumhurbaşkanlığı koltuğunda otururken Haydar Aliyev'e yazdığı özel bir mektupta satışa çıkan Azerbaycan Sanayi ve Ticaret Bankası'nı "Türkiye'nin önde gelen kişisi, bankacılık alanında çok muteber bir isim" diyerek, Murat Demirel'e satılması konusunda ricacı oldu. Murat Demirel bilindiği üzere Süleyman Demirel'e "amca" diye hitap eder, yeğenidir yani...

Demirel çok şey biliyor... Ağzından kaçanlar bile ne kadar önemli tartışmaları gündeme taşıyor. Bir de tam konuşsa, kim bilir ortalığa neler saçılacak?

Eski bakanlardan Ahmet Tan, bir gün şöyle demişti:

-Mehmet Ağar, Demirel'e sormadan hiçbir şey yapmayacak kadar akıllıdır. Yaptıklarıyla ilgili olarak en azından bilgi vermiştir.

Mehmet Ağar'ın yaptıklarıysa yazmak ve anlatmakla bitmez. Zaten bu yüzden de kendisini savunurken şöyle konuşmuştu:

-1000'den fazla operasyon yaptık!..

Bu sayının üstüne "devletin öldürme yetkisini" de eklersek, bugün hayatta kalanlar için devlete teşekkür edilmesi gerekir!!!

Türkiye'de 1961'den günümüze 40 yılı aşkın süre politikanın içinde olan Süleyman Demirel, 10 yıl başbakanlık, 7 yıl Cumhurbaşkanlığı yapmış özel bir isimdir. Bildikleri itibarıyla çok değerlidir. Ancak konuşması, bildiklerini anlatması lazım... Hafızası yerindenken bunu istemek onun devri iktidarında bütün hayatını tamamlayan geniş bir yurttaş kitlesi için vazgeçilmez bir haktır.

Anlatacaklarından geniş bir tarih dokümanı çıkacaktır. Başlığı ise yıllar öncesinden hazırlanmış bekliyor:

-Demirel'in karanlık tarihi!
Bu haber toplam 1954 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri