Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Süleyman Şah' nöbeti

21 Mayıs 2008 / 08:28
Türk askeri Suriye'de 'Süleyman Şah' nöbetinde.

Türkiye ile Suriye arasında bir dönem gerginlik yaşanmasına yol açan "Süleyman Şah" türbesinde Türk askeri nöbet tutmaya devam ediyor.

Fransızlarla 20 Ekim 1921'de gerçekleştirilen Ankara anlaşmasıyla Suriye sınırları içerisinde kalan türbenin bulunduğu alan Türk toprakları olarak kabul edilmiş ve 1 manga Türk askeri türbede nöbet tutmaya devam etmişti. Fırat Nehri üzerindeki Caber Kalesi'nin Tabka Barajı'nın suları altında kalma tehlikesi nedeniyle türbe ve Türk karakolu bugünkü yerine; Halep'in Karakozak Köyü yakınlarına taşınmıştı. Karakozak'taki türbe ve Türk karakolu da Suriye tarafından inşa edilen Tişrin Barajı nedeniyle bugün yeniden tehlike altında.

Yaklaşık 8 bin 800 metrekare arazi üzerine kurulu olan türbe günümüzde de ziyaretçi akınına uğruyor. Türbenin girişinde saat 17.00'ye kadar 'hazır ol'da bekleyen Türk askerleri gece olduğunda ise türbe yakınına inşa edilen karakolda nöbetlerine devam ediyor.

Ziyaretçiler dilerlerse türbenin çıkışında bulunan ziyaretçi defterine birkaç cümle halinde duygu ve düşüncelerini yazabiliyor. Türbenin hemen önündeki boş araziye kırmızı ve beyaz boyalı taşlarla yapılmış Türk bayrağı ve "Ne mutlu Türküm diyene" yazısı dikkat çekiyor. Ayrıca türbeye giden yol üzerine Atatürk büstü ve 2 adet Türk bayrağı yer alıyor. Görevdeki 11 asker, her ayın 7'sinde yeni mangayla yer değiştirilerek aralıksız olarak türbede nöbet tutulması sağlanıyor.

Fırat Nehri kenarına kurulu olan Karakozak Karakolu'nda nöbet tutan askerler gece gündüz hazır vaziyette görevlerini yerine getiriyor. Süleyman Şah Türbesi, haftanın her günü ziyaretçilerine kapılarını açık bulunduruyor.

Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in dedesi olan Süleyman Şah, 1227 ya da 1228 yılında Fırat nehri kıyısında hayatını kaybederek Caber kalesinin önüne defnedilmişti.

Kaynak:
Bu haber toplam 2340 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri