Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Süleyman Sarıtaş Hoca'yı kaybettik

20 Kasım 2008 / 23:57
Geçirdiği talihsiz bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sarıtaş için ilk tören TOBB ETÜ’de düzenlendi. Törene, ailesi, yakınları, çalışma arkadaşları ve öğrencileri katıldı.

Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Tahsin Kesici, “Hayatımın en zor görevini yapıyorum. Sadece bir mesai arkadaşı olarak değil, dost olarak da sevgi dolu bir insandı” dedi.

İnsanların en iyi seyahatlerde tanındığını, Süleyman Hocayla da çok zevk alarak seyahatler ettiğini anlatan Prof. Kesici,  “Kendisi sevgi dolu bir insandı. En başta engin bir vatan sevgisi, millet sevgisi, öğrenci sevgisi, aile sevgisi ve hepsinin toplamı olarak insanlık sevgisi vardı. Memleketini çok sevdiği için hep yenilikler getirmek isterdi. Bir örnek vermek gerekirse, Toz Metalurjisi için cumartesi pazar burada çalışarak çok önemli bir kitabı Türkçe’ye çevirmiş ve Uluslararası Toz Metalurjisi Kongresi’ni de Üniversitemizde düzenlemiştir” diye konuştu. Süleyman Hoca’nın Ortak Eğitim Modeline gönül verdiğini vurgulayan Rektör Kesici, “Ömrü boyunca gece gündüz onun kusursuz çalışması için çaba sarfeder, ziyaretlerde bulunur, yerinde inceler, öğrencileri yakından takip ederdi. Bu yolda da hayatını kaybetti. İstanbul’daki öğrencilerini ziyaret etmiş dönüyordu, onu kaybettik” dedi. Rektör Kesici en başta ailesine, öğrencilerine, sevenlerine başsağlığı diledi ve “Süleyman Hoca, senin kurduğunu bu sistem Üniversitemizde yerleşmiştir, yayılacaktır. Hiç merak etme” diye ekledi.  

Prof. Dr. Sarıtaş'ın eşi Müzeyyen Sarıtaş da, oğlu Afşin ve kızı Emine’yi yanına alarak yaptığı konuşmada, eşinin “iyi bir eş ve eğitimci” olduğunu söyledi. Eşinin TOBB ETÜ için “gecesini gündüzüne kattığını”, Ortak Eğitim Modeli’ne çok önem verdiğini ifade eden Müzeyyen Sarıtaş’ın, “Ben hakkımı helal ediyorum, sizler de edin” demesi üzerine törene katılanlar göz yaşlarını tutamadı.

Müzeyyen Sarıtaş eşinin ardından “Her şeyden önce iyi bir bilimadamıydı, iyi bir eşti. Vatanını, milletini her şeyden çok severdi. Ben kendisini sadece çocuklarının babası olarak değil, Ortak Eğitim’in de babası olarak anacağım. Biraz sert gibi görünse de aslında çok duyguluydu. Kendisini en son geçen hafta bahçemizden koparıp verdiği güllerle hatırlayacağım. Vatanı için kendi canını feda etti. Ruhu şad olsun” diye konuştu.

70’li yılların başından beri kendisini tanıdığını ifade eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Ercan ise Süleyman Hoca ile tanışmasını şöyle anlattı:

“İlk tanıdığımda Makine 3. Sınıf öğrencesi idi. Benden ders almak istedi. O tanışıklık bir dostluğa dönüştü. Azimliydi. Bu birikimiyle çok şeyler yapacak yaşta kaybettik. Allah nur içinde yatırsın.”

Törende, Prof. Dr. Sarıtaş'ın hoca, öğrenci ve çalışma arkadaşları da Sarıtaş'ı ve yaptığı çalışmaları anlattılar.

Prof. Dr. Sarıtaş'ın cenazesi, Kocatepe Camisi'nde öğle namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka mezarlığında toprağa verildi.

PROF. DR. SARITAŞ’IN ÖZGEÇMİŞİ

İstanbul’dan dönerken 18 Kasım Salı akşamı Ankara’ya 30 kilometre kala otoyolda, Çeltikçi mevkiinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Prof. Dr. Sarıtaş, 1952 yılında Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinde doğdu. Evli ve iki çocuk babası olan Prof. Dr. Sarıtaş, sırasıyla ODTÜ Ankara ve Gaziantep yerleşimleri, Gazi Üniversitesi ve TOBB ETÜ'de görev yaptı.

Türk Toz Metalurjisi Derneğini 1995 yılında kuran ve şimdiye kadar başkanlığını yapan Prof. Dr. Sarıtaş, kurucusu olduğu TOBB ETÜ Mühendislik Fakültesi'nde dekan olarak görev yapıyordu.

Not: Hocamızın Anı Defterine birşeyler yazmak isterseniz buraya tıklayınız.

Bu haber toplam 12370 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri